کانن یا نیکون ؟ پاسخی قاطعانه به این پرسش قدیمی در ۱۰۰۰ کلمه

Canon or Nikon

61

کانن یا نیکون ؟ سؤالی که تمام مبتدیان و کسانی که می‌خواهند یک دوربین DSLR برای پیگیری جدی عکاسی خریداری کنند خواهند پرسید. سؤالی که تجربه حضور در فروشگاه پیکسل بیش‌ازپیش من را با آن مواجه کرده است. معتقدم بدون در نظر گرفتن دو مدل هم‌رده از این دو برند، نمی‌توان به جوابی قطعی و مطلق برای آن رسید.

در ادامه با در نظر گرفتن معیارهای “کیفیت عکس” ، “کیفیت فیلم‌برداری” و “لوازم جانبی” سعی کردیم به جوابی قانع‌کننده برای این سؤال برسیم:

 

کیفیت عکس کانن بهتر است یا نیکون ؟

آنچه که تا حد زیادی کیفیت عکس را تعیین می‌کند ابعاد سنسور دوربین و کیفیت لنز مورد استفاده برای آن است!

در مورد اندازه سنسور با دو اندازه سنسور APS-C و فول فریم برای دوربین‌های DSLR های رایج سروکار داریم. که معمولاً برای شروع دوربین‌های فول‌فریم توصیه نمی‌شود.

به‌طورکلی اندازه سنسور ارزان‌ترین DSLR ها هم از اندازه سنسور گرانترین دوربین‌های بدون قابلیت تعویض لنز بزرگ‌تر است. این عاملی مهم در تعیین کیفیت عکس و داشتن جلوه‌ای حرفه‌ای است. اما وقتی در مورد مقایسه DSLR ها با یکدیگر صحبت می‌کنیم، ابعاد سنسور ازرانترین غیر فول فریم، تقریباً هیچ تفاوتی با ابعاد سنسور یک دوربین غیرفول فریم گران‌قیمت ندارد.

این به این معناست که گرچه با قطعیت می‌توان گفت یک DSLR عکس واضح‌تر و باکیفیت‌تری نسبت به یک دوربین خانگی کامپکت ثبت خواهد کرد، اما در شرایط عادی و نور مناسب و استفاده از یک لنز مشابه، تفاوت چشم‌گیری بین عکس یک دوربین  غیرفول‌فریم کانن یا نیکون با یک دوربین غیرفول‌فریم کمی گران‌تر از همان برند نخواهید دید!

screen
تاچ اسکرین و صفحه چرخنده از تفاوت‌های بزرگ DSLR های کمی گران‌تر نسبت به ارزان‌ترین DSLR ها است

ضمن اینکه در هر دو برند کانن و نیکون وقتی ارزان‌ترین DSLRها را فقط با DSLR هایی از یک رده‌بالاتر که قیمت چندان بالاتری از ارزان‌ترین‌ها ندارند مقایسه می‌کنیم ، بیشتر از این‌که به تفاوت در کیفیت عکس برسیم، شاهد تفاوت در راحتی کار با دوربین و تنظیمات دقیق‌تر خواهیم بود.

sensor size

مگر اینکه بازهم یک رده‌بالاتر برویم که در این صورت به گران‌ترین غیرفول‌فریم‌ها می‌رسیم که دارای سنسوری با همان ابعاد هستند، اما در شرایط نوری نامساعد عملکردی بهتر دارند و امکان ویرایش عکس‌های ثبت‌شده‌ی آن‌ها در هر شرایط نوری، بیشتر از دوربین‌های ارزان‌تر خواهد بود. این مورد برای هردو برند کانن و نیکون صدق می‌کند.

هرچند که همچنان عکسی که در نور مساعد یکسان (مثل نور روز) ثبت می‌شود، تفاوت چندانی نمونه عکس‌های یک دوربین ارزان‌تر از همان برند و همان شرایط مساعد نوری ندارد. چه رسد به تفاوت فاحش با عکس ثبت شده از دوربینی هم‌رده از برند رقیب!

پس وقتی تفاوت قیمت دو دوربین از دو برند، آن‌چنان زیاد نیست، به دنبال کیفیت عکسی بهتر نباشید، بلکه دقت خود را صرف بررسی تنظیمات و امکانات جانبی کنید. چون عملاً به کیفیت عکسی بالاتر در شرایط مساعد نخواهید رسید و آنچه که کمی تفاوت قیمت ایجاد می‌کند تنظیمات گسترده‌تر و موارد جانبی مثل صفحه لمسی چرخنده است.

 

کیفیت فیلم‌برداری کانن بهتر است یا نیکون؟

این جایی ست که کانن درمجموع برنده رقابت است. گرچه هرچه مدل‌های بالاتر از سری‌های گران‌تر را باهم مقایسه می‌کنیم به تشابه بیشتری در کیفیت و تنظیمات فیلم‌برداری کانن و نیکون می‌رسیم، اما درهرحال تنظیمات مربوط به تصویربرداری در دوربین‌های ارزان‌قیمت کانن هم نسبت به دوربین‌های نیکون بیشتر است.

اما این تنظیمات چیزهایی نیستند که برای استفاده روزمره و خانگی مورداستفاده قرار گیرند. برای مثال بسیاری از مدل‌های ارزان‌قیمت‌تر کانن هم دارای امکان تنظیم دستی صدا هستند که این مورد فقط در هنگام نصب میکروفن خارجی برای ضبط صدا کاربرد دارد!

canon
تنظیمات دقیق‌تر در زمان فیلمبرداری از دلایل محبوبیت بیشتر کانن برای فیلمبرداری است

یا اکثر دوربین‌های کانن دارای امکان تنظیم دستی میزان بازشدگی دیافراگم لنز در حین فیلم‌برداری هستند که این مورد نیز در اکثر دوربین‌های نیکون خودکار است. وجود این امکان فقط در زمان تصویربرداری برای ساخت فیلم کاربرد دارد و در غیر این صورت معمولاً در زمان استفاده از دوربین‌های کانن نیز این موارد روی حالت خودکار قرار می‌گیرند!

 

لوازم جانبی کانن بهتر است یا نیکون؟

برخی از مشتریان پس از خرید دوربین موردنظر خود، به دنبال فیلتر یا حتی کیف ساخته‌شده توسط سازنده دوربین خود هستند!

این در حالی است که تمامی لوازم جانبی دوربین‌های حرفه‌ای یا به‌طور موازی توسط برندهای دیگر ساخته می‌شوند، یا به‌طور کامل برندهایی غیر از برندهای سازنده دوربین دست به تولید آن‌ها می‌زنند. برای مثال لنزهای عکاسی مناسب دوربین‌های ساخته‌شده توسط برندهای نیکون و کانن نیز هم‌زمان توسط بسیاری از برندهای صاحب‌نام مثل تامرون و سیگما تولید می‌شوند و در برخی از موارد لنزهای ساخته‌شده توسط برندهای سازنده لنز غیر از کانن و نیکون انتخاب بسیار منطقی‌تر نسبت به یک لنز ساخته‌شده توسط کانن و نیکون است.

YONGNUO
برخی از برندها به طور تخصصی یک مورد خاص از لوازم جانبی دوربین‌های حرفه‌ای را تولید می‌کنند

نکته مهم در مورد استفاده از لنز یا فلاش ساخته‌شده توسط برندهای غیر از نیکون یا کانن این است که معمولاً تمامی محصولات دیگر برندها در دو سری مناسب برای استفاده توسط دوربین‌های هردوی این برندها ساخته می‌شود و اگر شما تجربه خوبی با یک لنز یا فلاش خاص داشته باشید، پس‌از تعویض دوربین‌تان با دوربینی از برند رقیب، می‌توانید دقیقاً همان لنز یا فلاش را برای دوربین جدید هم تهیه کنید!

اما فلاشی که توسط نیکون ساخته می‌شود فقط مناسب برای دوربین‌های نیکون ساخته می‌شود، یا یک لنز ساخته شده توسط کانن فقط برای دوربین‌های کانن تولید می‌شود و مدل دقیقاً مشابهی که توسط کانن یا نیکون ساخته شده باشد و قابل‌نصب روی دوربین رقیب باشد وجود ندارد!

پس با  توجه به اینکه بخش عمده‌ی لوازم جانبی عکاسی حرفه‌ای توسط برندهایی غیر از کانن و نیکون تولید می‌شود، در این زمینه هیچ یک از این دو بر دیگری برتری ندارد!

 

نتیجه‌گیری:

وقتی اقدام به خرید دوربین از یک فروشگاه غیرتخصصی و یا یک فروشگاه دوربین کوچک با تعداد مدل‌های محدود از برندهای کانن و نیکون می‌کنید، شنیدن یک جواب قطعی و مطلق در مورد سؤال ” کانن یا نیکون؟ ” دور از انتظار نیست.

درواقع اگر فروشنده‌ای که به شما به‌طور مطلق و بدون در نظر گرفتن یک مدل خاص از هر برند، یکی از دو برند کانن یا نیکون را پیشنهاد داد و بر برتری مطلق آن پافشاری کرد، مطمئن باشید که یا هیچ اطلاعی از عکاسی ندارد و یا انبار فروشگاه خود را از محصولات همان برند پرکرده است!

حتی دو دوربین هم‌رده از یک برند خاص کانن یا نیکون نسبت یکدیگر برتری مطلق ندارد! بلکه برتری هریک نسبت به دیگری در مواردی است که شاید مورداستفاده شما قرار نگیرد. توصیه ما به شما خرید دوربین از فروشگاه‌های تخصصی دوربین و خواستن راهنمایی از کارشناسان و فروشندگانی‌ست که بدون تعصب دوربین مناسب شما را به شما پیشنهاد می‌دهند.

61 نظرات
 1. کوروش می‌گوید

  شما گفتین پاسخ قاطعانه که متاسفانه به همچین چیزی نرسیدین و در آخر هم فقط شد تبلیغ فروشگاه،حداقل تیتراژ رو جوری بزنین که قاطعانه نباشه وگرنه فکر کنم همه میدونن که نمیشه هیچکدوم از این دو برند رو برتر دونست،با تشکر

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   پاسخ قاطعانه من این هست که هرگز نمیشه گفت کانن یا نیکون بر یکدیگر “برتری مطلق” دارند،
   و این در متن هم ذکر شده .
   و اگر کسی به شما گفت یکر برند مطلقاً بر دیگری برتری داره، قطعاً یا اطلاع کافی از عکاسی و دوربین نداره، یا اینکه فروشنده ای هست که میخواد جنس خودش رو به شما بفروشه . . .
   متاسفانه ما در فروشگاه هر روز با این مساله مواجه هستیم و هر روز یک عده میگن اگر فرقی نداره، پس چرا فلان فروشگاه گفته کانن بهتره، یا دیگری گفته نیکون بهتره!!!
   فقط زمانی میشه گفت که یک مدل نیکون یا کانن بر دیگری برتری داره، که اون دو مدل هم رده باشن و شما بدونید که از دوربینتون چه انتظاری دارید. و این نیاز شماست که برتری یک مدل بر دیگری رو مشخص میکنه .
   این همون پاسخ قاطعانه‌ایه که بدون تعارف فروشگاهی در لحظه نوشتن این متن بیش از ۵۰ مدل دوربین کانن و نیکون رو موجود داره میتونه به شما بده .

 2. سعید می‌گوید

  این که در زمینه فیلمبرداری کانن در مجموع بهتر هست درست است. ولی در خصوص عکس معمولا با هزینه مساوی نیکون انتخاب بهتری ارائه میدهد. یعنی مثلا با پولی که برای خرید d3400 یا در رده بالاتر d7200 نیکون هزینه میکنید نمیتوانید کیفیت مشابهی در کانن پیدا کنید بلکه نیاز به هزینه بیشتر خواهید داشت. این موضوع را بنده طبق نتایج مقایسات سایتهای تحلیل کننده مثل dxomark.com میگم.

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   طبیعتاً شما طبق نیاز خودتون بررسی رو انجام دادید و به این نتیجه رسیدید که میتونه پاسخ صحیح برای شما باشه اما “مطلق نیست”
   .
   برای مثال یکی از مشتریان ما که از دوربین D810 استفاده می‌کرد، به علت مشکلی که برای گردنش پیش اومد و نمیتونست دوربین سنگین حمل بکنه اومد دوربین دیگه ای خرید،
   دوربینی که ایشون جایگزین D810 کرد، دوربین ۸۰D کانن بود! که برای کارشون هم بسیار مناسب بود.
   یعنی دوربینی که گرچه به فیلمبرداری بسیار خوب معروفه، اما عکس‌های بسیار خوبی هم میگیره و وزنش هم نسبت به D7200 کمتره . . .
   حالا اگه کسی تو همون رده بخواد نجومی کار بکنه (غیرفول فریم بخواد) ما D7200 رو نسبت به ۸۰D ارجح میدونیم براش!
   در نهایت برتری “مطلق” نیست، و نیاز شماست که دوربین مناسب رو تعیین میکنه و همکاران ما در فروشگاه و همچنین کارشناسان ما به‌صورت تلفنی سعی دارن که به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کنن.

   1. سعید می‌گوید

    بنظرم اینکه یکنفر مشکل گردن داشته خیلی حالت خاصی هست! در ثانی وزن d7200 نیکون فقط ۲۵ گرم با ۸۰d اختلاف داره که به هیچ وجه محسوس نیست. ضمنا بر اساس آزمایشات سایت معتبر dxomark در زمینه عکاسی در نور کم، color depth و دینامیک رنج امتیاز بالاتری کسب کرده است. قیمت ۷۲۰۰ هم در فروشگاه ۸۵۰ تومان ارزانتر از ۸۰D هست

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     سلام.
     یک مساله رو نادیده گرفتید!!!
     اونهم تفاوت وزن لنز فول فریم و غیر فول فریم هست!
     درسته که بدنه تفاوت وزن چندانی نداره، اما وقتی صحبت استفاده از لنزهای متنوع و خصوصاً تله زوم میشه، خیلی تفاوت محسوس خواهد بود.
     در هرحال انتخاب اون مشتری برای جایگزین کردن یک غیرفول فریم با D810 مدل ۸۰D کانن بوده .

  2. امیرعلی می‌گوید

   سعید من نیز تا حدودی با نظرت موافق هستم. تو برخی از دوربین های هم رده و با امکانات نزدیک، معمولا نیکون کمی ارزان است. ولی عوضشو تو لنز در می آره. معمولا لنزهای مشابه نیکون کمی گرانتر از کنن است.

 3. بختیار می‌گوید

  با درود به شما و همه ی دوستان علاقمند ، یا بهتر است بگویم ؛ عاشقان نگارگری ( عکاسی ) . نخستین دوربین نگارگری که دردستهای کوچک من جای گرفت ، یک دوربین آگفای شش گوش مستطیل شکل بود که هیچگاه باآن عکسی نگرفتم . آن هنگام تنها پنج سال سن داشتم . پنجاه و نه سال پیش . ( دوربین متعلق به پدرم بود . ) …. ونخستین دوربینی که مادرم به عنوان جایزه برایم خرید و با آن نگار گری کردم ، یازده سال سن داشتم . یک دوربین ارزان قیمت پلاستیکی به نام BEDFORDFELEX ساخت هنگ کنگ . اندازه نگاتیو این دوربین ۱۲۷ بود . چیزی کوچکتر از نگاتیو ۱۲۰ . پس از آن با دوربین ( LOBITEL ) ساخت شوروی سابق آشنا شدم . دوربین یاد شده ساختاری دو آبژکتیو داشت و اندازه ی نگاتیوش ۱۲۰ بود . سالهای پس از آن دوربین های گوناگونی را آزمایش کردم . مثلا یک دوربین چینی دو آبژکتیو همسان دوربین رولیفلکس آلمانی که کیفیت نگاره هایش بسیار عالی بودند و همچنین دوربین ( کی یف ) ساخت اوکراین دوربینی همسان هسلبلاد سویدی . و آخرین دوربینی که اندازه ی نگاتیوش ۱۲۰ بود با نام ( MAMIYA RB67 ) را سال ۵۸ خریدم . دوربینی گرانقیمت ! خب از اینها که بگذریم ، و از دوربین اولیمپوس نیز دور شویم ، میرسیم به اصل حرف حسابمان پیرامون دو مارک معتبر ی که سرور نازنین ( سجاد آینه چی ) به آنها پرداخته اند . کانن و نیکون . این دو مارک هر کدام برای خودشان دوستداران متعصبی دارند . من اگر بخواهم در این گفتار داوری کنم ، و دادگرانه هم باشد ، باید به پیشگاه عزیزانم بگویم که ؛ هر دو خوب هستند ، اما من کوچکترین نیز که هر دوی آنها را دارم ، به شما درس پس می دهم و باید نخست از قیمت آغاز کنیم ؛ قیمت های نیکون ارزانتر هستند . کیفیت فیلمبرداری کانن بهتر است . کیفیت شارپنس نگاره ها ی نیکون اندکی از کانن بهتر است . کیفیت رنگ در کانن بهتر است . به نظر من ساختار فیزیکی کانن بهتر است ( یعنی ظرایف مینیاتوری آن ) . یک تازه کار برای تنظیم تصویر نیز با کانن بهتر میتواند خود را هماهنگ کند. عمر باطری ها معمولاً در نیکون بیشتر است . لنز های هر دو مارک در مجموع باهم برابرند . ( لنز های معمول هر دو مد نظر است . ) در پایان باید بگویم هر دو مارک عالی هستند و باهم در یک جایگاه جای دارند . من اگر بخواهم به تازه کارها مشورت دهم ، میگویم ؛ آن ها را در دست بگیرید و ببینید با کدام بهتر و راحت تر هستید و روانتر میتوانید کار کنید .

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   درود بر شما!
   ممنون از لطف شما نسبت به بنده . . .
   قطعاً برتری “مطلق” وجود ندارد و اگر کسی هیچ معیاری هم برای انتخاب دوربین نداشته باشد، بهترین کار همین لمس کردن دوربین و گرفتن اونها در دست هست که انتخاب رو خیلی راحت خواهد کرد.

 4. رضا خدابنده لو می‌گوید

  به نظر من مهم این هست که ببینیم نیازمون چی هست و بیاییم چند تا مدل نزدیک به هم رو از نظر فنی بررسی کنیم و سایت های زیادی هستن که مدل هارو مقایسه می کنن و نقاط قوت و ضعف هر کدوم رو بررسی می کنن تا بتونیم بر اساس نیازمون بهترین گزینه رو انتخاب کنیم. من بین چند تا دوربین مختلف کنان و نیکون که بررسی کردم متوجه شدم برای نیاز خودم Nikon D7100 از همه چی بهتره. البته نیکون D7200 هم بود که چند تا برتری نسبت به ۷۱۰۰ داشت یکی اینکه جی پی اس و و وای فای داشت و کمی کیفیت شارپنسش از ۷۱۰۰ بیشتر بود و حافظه بافرش هم کمی بیشتر بود ولی دیدم زیاد به این امکانات نیاز ندارم و برام مهم بود با بودجم ارزونترین ولی بهترین مدل رو توی اون رنج قیمت خریداری بکنم. و این شد که تصمیم گرفتم ۷۱۰۰ رو بخرم و اصلاً هم پشیمون نیستم. به نظرم بهترین انتخابم بود تا اینکه بعداً که حرفه ای تر شدم بتونم مستقیم برم سراغ یک دوربین فول فریم

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   درسته!
   خیلی وقت‌ها واقعاً دوربینی حتی تا چند میلیون تومن ارزون‌تر از اونچیزی که مشتری خودش فکر میکنه و بهش پیشنهاد داده شده، مناسبش هست.

 5. حسن می‌گوید

  مقاله ای بود بسیار خام و نسنجیده و از خواندن آن فقط وقت خود را هدر دادیم !
  یعنی شما با این مقاله، کل سایت های تخصصی دوربین و عکاسی و تصویربرداری رو زیر سوال بردید و عملا گفتید “هر چقدر پول بدهید، آش میخورید” آن هم مهم نیست آش کی ! فقط مهمه که از پیکسل خرید کنید و بس !
  من خودم مشتری بیش از ده ساله ی پیکسل هستم، ول اینگونه نوشتن از دو برند رقیب اصلا روا نیست. هر دوی این برندها سالهاست دارند خودشون رو به آب و آتش میزنند تا تکامل یافته و بر دیگری برتری یابند و به طرز واضحی میشه با ملاک های مختلفی، برتری آنها را در زمینه های مختلف به همدیگر و حتی در رده های مختلف از دوربین نیز مشخص کرد .

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   البته مطمئن نیستم مطلب رو تا انتها خونده باشید.
   .
   اما حقیقت همینه، و به‌ هیچ عنوان کانن و نیکون “خودشون رو به آب و آتش نمیزنند تا تکامل یافته و بر دیگری برتری یابند”
   این رو تجربه چندین ساله‌ی تعقیب اخبار و مشخصات فنی محصولات اونها میگه . . .
   .
   بلکه این دو برند با هماهنگی و به صورت موازی محصولات خودشون رو روانه بازار میکنن تا با همکاری یکدیگر مجالی برای حضور به “دیگر برندها” در بازار DSLR ها ندن!
   یا بقول شما “خودشون رو به آب و آتش میزنن” تا دیگران رو از صحنه رقابت در بازار DSLR حذف کنن، و نه یکدیگر رو!
   .
   برای مثال در پایین رده ترین دوربین‌ها “کانن” بجای بالابردن مگاپیکسل، سعی میکنه امکانات ارتباطی مثل وای فای رو ارتقاء بده.
   در حالی که “نیکون” وای فای رو به این رده اضافه نکرده و در عوض مگاپیکسل بصورت پیاپی رو بالا برده . . .
   (توجه داشته باشید که نیکون شرکتی هست که اولین دوربین دارای وای فای رو روانه بازار کرد)
   .
   در همین رده، نیکون سعی داره کوچک‌ترین دوربین‌های خودش رو روانه بازار بکنه، اما کوچکترین دوربین‌های کانن از پایین‌ترین رده نیستند و مربوط به رده بالاتر میشن.
   .
   اگر چند رده بالاتر هم بریم باز هم این سیاست موازی تولید رو میبینیم.
   برای مثال همچنان ۵D برخلاف رده‌های پایین‌تر کانن صفحه چرخنده نداره!!!
   اما D850 صفحه چرخنده داره . . .
   و گرچه هر دو در فیلمبرداری بسیار عالی هستند اما هنوز سایز عکس کانن ۱۶ مگاپیکسل از نیکون کوچکتره و همه میدونیم که سنسور با مگاپیکسل پایین‌تر برای فیلمبرداری مناسب تره!
   ضمن اینکه سرعت عکاسی پیاپی D850 نیکون باوجود مگاپیکسل بسیار بالاترش، از کانن ۵D mk IV بالاتره . . .
   .
   حتی این دور برند پرچمداران خودشون رو در یک سال روانه بازار نمیکنن.
   برای مثال مدل‌های اخیر ۵D در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ وارد بازار شدن، و مدلهای سری ۸ نیکون در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ به بازار اومدن!!!
   که اینها همه نشان از موازی بودن محصولات و سیاست‌های اقتصادی این دو برند داره.

   1. حسن می‌گوید

    با سلام مجدد
    حتما مقاله رو تا انتها مطالعه کرده ام که از بابت اتلاف وقتم اعتراض داشته ام !
    ضمنا بالاتر بودن نرخ فریم عکاسی نیکون و یا هر مساله ی دیگری صرفا برمی گردد به اینکه عموم کاربران هر برند را چه دسته از عکاسان تشکیل می دهند و اینها سیاست فروش نیست. برای مثال، اساسا عکاسان خبرنگاری از نیکون استفاده می کنند (بنا به دلایل متعدد از جمله عمر باتری، ارگونومی و . . . ) و این امر نیکون را بر این می دارد که دوربین هایش را با تعداد فریم عکاسی بیشتری تولید کند، البته این فقط برای مثال بود و شاید برای D850 صدق نکند. ولی اگر بحث تکامل نبود، هیچ گاه نیکون دوربینی چون D850 که هم در عکاسی و هم در فیلمبرداری حرفی برای گفتن داشته باشد را عرضه نمی کرد و همچنان بخش فیلمبرداری را این چنین روی دوربین جدیدش توسعه نمی داد. حتی توالی سال های انتشار نسخه های جدید هم به نظرم گواهی بر این مدعاست که برند رقیب صبر کرده تا دیگری محصول خود را عرضه کند تا چیز جدیدی از چنته بیرون آورده و دوربین خود را تکامل یافته تر عرضه کند. خودم هم شخصا هیچ تعصبی روی هیچ کدام از این دو برند ندارم و شخصا عقیده ی من این است که باید عکاس نوع مصرفش را برای انتخاب دوربین ملاک قرار دهد .

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     سلام،
     فکر میکنم همه این موارد مثال نقض هم داشته باشن.
     برای مثال ارزون‌ترین دوربین با قابلیت عکاسی با تعداد فریم بالا رو کانن روانه بازار کرده : Canon 7D Mark II
     که قطعاً مناسب‌ترین دوربین برای عکاسان ورزشی در رده قیمتی خودش هست . . .

   2. سجاد آینه‌چی می‌گوید

    سلام
    درسته. حق با شماست. اصلاح شد.
    در حال حاضر به این شکل مورد بررسی قرار میده،
    البته مورادی که قادر به ثبت فرمت raw نیستند همچنان فرمت JPG مورد بررسی قرار میگیره، مثل تمام گوشی‌های تلفن همراه.
    اما بازهم اونچیزی که در عمل اتفاق میفته رو نمیشه با چنین امتیازاتی سنجید.
    برای مثال دوربینهای سری A7 سونی از لحاظ ایزو و امتیاز در سطح بالاتری از ۶D قرار میگیرن، اما در عمل ۶D برای عکاسی نجومی بهتره،
    چون رفتار نویزی قابل قبول تری در ایزوهای بالا داره، در حالی که برخی مدلهای سونی در عکاسی نجومی ستارگان و نقاط نورانی واقعی رو به جای نویز حذف میکنن!

 6. رضا افشاری می‌گوید

  سلام
  سونی چی شد؟؟؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام.
   نتیجه‌گیری رو می‌تونید به سونی و هر برند دیگه‌ای تعمیم بدید!
   البته سونی در حال حاضر تمرکز خودش رو روی میرورلس گذاشته . . .

 7. متین می‌گوید

  سلام. من یک علاقمند تقریبا بی تحربه هستم. قصد دارم یک دوربین کراپ ۲ الی ۴ ملیونی بخرم. فیلمبرداری هم اصلا برام مهم نیست، و همین طور به امکانات جانبی هم زیاد اهمیتی نمیدم. فقط مهمه که توی نور کم عکس های واضحی بگیرم و سرعتش هم خوب باشه. شما چه دوربینی به من پیشنهاد میدید؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   با توجه به اینکه ظاهراً اولین دوربینتون هست و فیلمبرداری حرفه‌ای هم نمیخواین انجام بدین،
   نیکون D5600 انتخاب مناسبی برای شماست که هم کیفیت عکس مناسبی داره و هم تاچ اسکرین داره!
   این دوربین با لنز کیت ۱۸-۱۴۰ هفت برابر زوم هم خواهد داشت که بسیار مناسب و کاربردی هست.
   نیکون D5600 با این لنز و لوازم جانبی مورد نیاز مثل کارت حافظه و دیگر موارد (حتی سه پایه) کمتر از ۴ تومن خواهد بود.

 8. عماد می‌گوید

  با سلام
  من دو سال پیش دوربین نیکون D 5500 گرفتم. الان برام جای سوال شده چرا این مدل دیگه تولید نمی شه و بجاش D 5600 اومده در حالیکه D 5300 همچنان تولید می شه؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   نیکون D5300 تولید نمیشه، بلکه از اونجایی که یکی از محبوب ترین دوربین های DSLR بود، تولیدش هم بسیار بالا بود و به همین علت هنوز توی بازار هست.
   این دوربین اولین DSLR دنیا با قابلیت Wi-Fi بود! قابلیتی که هنوز هم خیلی از دوربین‌ها ندارن . . .

 9. شهاب می‌گوید

  مقاله کامل نبود . ایکاش تو نتیجه گیری اضافه میکردین که کانن و نیکون تنها سازنده های دوربین نیستند. دست مردم رو با این فرم فکتور دوران شاه و سیستم سنگین آینه دار نبندین . برای افزایش اطلاعات مردم درباره دوربین ها تلاش کنید نه برای افزایش فروش دو برند که چندسال هست هیچ نوآوری ای از خودشون نشون نمیدن چون خیالشون جمع هست. کسی که گردنش درد میکنه بهترین انتخاب براش میرورلس بود نه باز هم dslr !!! کسی که فیلم میگیره الان سمت کنون هم نمیره حتی . سال ۲۰۱۷ هستیم کمی آپدیت باشید این سوال و جوابش هردو مربوط به اوایل قرن ۲۱ هستن نه امروز

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام،
   کل هدف این مقاله همین بود که بگه “برتری مطلق” وجود نداره!
   .
   بله . . . ما میرورلس سونی هم پیشنهاد دادیم. اتفاقاً نزدیک ترین گزینه به D810 نیکون، سونی a7RII هست.
   اما وقتی هنوز خریداران به این باور نرسیدن که میرورلس چیزی از DSLR کم نداره ، باید چه کرد؟؟؟
   .
   ما همیشه یا تک تک میرورلس‌های محبوب موجود در بازار رو داریم، یا در کمتر از ۲۴ ساعت میتونیم برای مشتریان تهیه کنیم!
   و برای کسی که میخواد فول فریم جهت کار فیلمبرداری بخره، اولین گزینه پیشنهادی‌مون در کنار کانن ۵D Mark IV ، میرورلس سونی a7S II هست که شاهکار تصویربرداری در نور کمه!
   اما وقتی خریدار دید خوبی نسبت به میرورلس نداره، ما باید چه کنیم؟؟؟
   .
   حق باشماست
   اوایل قرن ۲۱ هست
   و سه غول ژاپنی کانن، نیکون و سونی با همکاری همدیگر بخش اعظم بازار دوربین عکاسی حرفه‌ای رو تصاحب کردن
   و یک عده با تعصب روی برند محبوبشون نمیخوان قبول کنن که هیچ برتری مطلقی بین این برندها وجود نداره

 10. پویا می‌گوید

  هر کسی نسبت به تعصبش روی دوربینی که داره نظر میده. منم نیکون دارم و لی جدا از تعصب بخوام بگم واقعا نیکون با وجود اختلاف جزیی توی قیمتش خیلی سر تر از کنون هست. مثلا اگر بخوایم ۶D و D750 رو یه رده بدونیم از همه لحاظ مثل کیفیت، مگا پیکسل ( جدا از بحث مهم نبودن مگاپیکسل )، حتی فلش روی دوربین و این که باطریش تعویض نمیشه توی کنون و حتی در نیکون ۵۰ هزار تا شات بیشتر عمر میکنه. حتی D810 با ۵D Mark IV بازم نیکون سر تر هست و فقط کیفیت فیلم برداری کنون هست که گرونش کرده. حداقل امکان یه دوربین که ممکنه فلشش باشه هر چند فلش مستقیم برای عکس خوب نیست باز توی خیلی از زمینه ها بهتر از هیچی هست و حتی توی عکس و خروجی حداقل ۱۰% بهتر از مدل های مشابهش هست
  نتیجه گیری کلی ای که میشه گرفت اول سونی بعد نیکون و در آخر کنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   شما در ابتدا نظر ما درباره عدم برتری مطلق برندها رو تعیین کردید،
   اما در انتها نتیجه گرفتید که برندها به همدیگه برتری مطلق دارن 😂
   .
   برای مثال در مورد مقایسه نیکون D750 و ۶D من یه جاهایی رو اصلاً متوجه نشدم!!!
   متوجه نشدم “باتریش عوض نمیشه” یعنی چی؟
   یا اینکه “نیکون ۵۰ هزار تا شات بیشتر عمر میکنه” رو برای اولین بار دارم میشنوم!
   چون اونچیزی که به عنوان عمر مفید شاتر اعلام میشه، عمر مفید قطعه‌‌ی قابل تعویضی به نام شاتر هست و با یک هزینه جزئی قابل تعویضه و اون آماری هم که سازنده ها میدن به این معنا نیست که شاتر مثلاً با ده هزارمین شاتی که میزنید از کار میفته!!!!
   بلکه اون تعدادی که شرکت اعلام میکنه به این معناست که شاتر قطعاً تا اون تعداد شات عملکرد دقیق خواهد داشت و با توجه به نگهداری شما حتی شاید دوربین تا ۱۰ برابر اون تعداد شات رو بزنه و نیازی به تعویض شاتر نداشته باشه . . .
   و این هیچ ربطی به کیفیت عکس نداره.
   .
   و من به طور قطع میگم اگر کسی بخواد نجومی کار بکنه ۶D حتی در مقابل دوربین‌های گرونتر از D750 هم برتری داره و نتیجه کارش فوق العاده ست.
   هر مدل از دوربین‌های سون و کانن و نیکون یک قابلیت و کارایی دارن و در مقایسه باهم و باتوجه به نیاز کاربر میشه گفت که کدوم بهتره براش . . .

 11. علی می‌گوید

  بنظرم جناب بختیار بهترین نظر رو دادن و شما متاسفانه متعصبانه از انتخاب خودتون دفاع کردید که بنده مطمئن هستم شما هیچوقت از کانن و سونی استفاده نکردید و فقط به شنیده ها و تعصب خودتون بسنده کردید.
  بنظرم مقایسه بین کانن و نیکون مثل مقایسه بین بنز و بی ام دابلیو هست فقط علایق به یک برند خاص میتونه تو خرید تاثیر گذار باشه
  و در آخر به جای صرف وقت برای خرید و مقایسه یک دوربین از هر برندی بهتره به هنر ترکیب بندی و نورپردازی در عکاسی بها بدید که باعث خلق یک اثر هنری ممتاز خواهد شد

  1. علی می‌گوید

   این نظر شما نیست که این دو شبیه بنز و بی ام و هستند، بلکه این مثال خیلی باب هم شده است و همه میگن. منظور این نیست که کنون دوربین بی کیفیت تولید می کنه، بلکه منظور این است که کنون نگاه تجاری داره به عکاسی و اپشنهای مختلف در لون جای کیفیت عکس رو گرفته. اگر از کنون بخواهید استفاده کنید سه چهار سال باید صبر کنید تا از نظر تیوری به کیفیتی برسید که نیکون چهار سال قبل ارایه می کرد، هر چند از نظر عملی دوباره کنون بازنده است. برای مثال در همان پایین رده، در حالیکه نیکون d3300 در ۲۰۱۴ قابلیتهایی را گنجونده که در هم رده ۱۳۰۰d در ۲۰۱۶ چنین چیزی رو در هیچ قابلیتی مشاهده نمی کنید. در سال ۲۰۱۷ کنون برای رقابت ۲۰۰d رو ارایه کرد تا بتواند تقلیدی از نیکون داشته باشد، و ویژگیهای روی کاغذ جنس سه سال پیش نیکون رو ارایه کرد و با کلی تبلیغ از سبک وزن ترین دوربین کنون رونمایی کرد، در حالیکه نیکون قبلا این رو ارایه کرده. هر چند در ازمایشات عملی دی اکس او دوباره به طور اشکاری تمام این قابلیتها در برابر کیفیت عکس این نیکون قدیمی بازنده است. مقایسه این دو برند به نظر من خیلی بیشتر شبیه مقایسه مسی و رونالدو هست. مسی خیلی چیزها به فوتبال اضافه کرده و از نظر فنی جنبه اموزشی داره مثل نیکون، در حالیکه رونالدو هر چند تعداد گل خوبی بزنه و جایزه های خوبی هم بگیره، ولی تفاوتی با سایر بازیکنان نداره از نظر فنی. ولی از تظر مدل مو، حاشیه، مدل شادی گل ، استایل کاشته زدن و.. بسیار متفاوت با سایرین هست، هر چند ربطی به فوتبال نداره. مثل کنون دوست داشتنی شما. سونی داستان جداگانه ای دارد و یک رقیب کاملا قابل احترام، که فعلا روی بدون اینه تمرکز کرده و قیمتهای تمام شده بالایی داره یرای سطح مبتدی.

 12. علی می‌گوید

  سلام.دوربینی برای عکاسی نجومی و در کل عکاسی شب چه برند و مدلی رو پیشنهاد میدین؟با لنز مناسب برای(عکاسی نجمومی و در کل عکاسی شب) ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰ت.

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   برای نجومی قطعاً ۶D کانن رو پیشنهاد میدیم که از دوربین‌های گرونتر از خودش عملکرد بهتری در این زمینه داره!
   برای لنز هم پیشنهادمون ۳۰-۱۵ تامرون هست که لنز بسیار خوبیه،
   البته برای این کار یک سه پایه قوی هم لازم دارید . . .
   .
   لنز: Tamron SP 15-30mm f/2.8 Di VC USD

   1. علی می‌گوید

    سلام.ممنونم از راهنمایی تون.لنز ۲۰۰ mmبرای عکاسی از ماه مناسب تره یا لنزی که معرفی کردید؟

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     سلام
     منظور از عکاسی نجومی عکاسی از پهنه‌ی آسمان هست.
     اما برای عکاسی از ماه قطعاً لنزهای تله زوم بهتر هستن و ۲۰۰ میلیمتر مناسب تره…

  2. علی می‌گوید

   سلام.ممنونم از راهنمایی تون.مطالب مفیدی بود.

 13. آرش می‌گوید

  سلام و خسته نباشید
  سایتهای زیادی رو مطالعه کردم اما بازم سوالم جواب راره نشد.

  من تابحال دوربین DSLR نداشتم و میخوام یکی بخرم. بودجه من حدود ۲ تا ۲٫۵ میلیون تومان هست و مورد استفاده من از دوربین در سفر بیشتر است. مثلا عکاسی از منظره از موزه ها ساختمان ها آبشارها و… جاذبه های مقصد!
  میخواستم بپرسم به نظر شما چه دوربینهایی میتونن بهترین پاسخ به نیاز من باشن؟‌ ضمن اینکه چندین سال هم بتونم ازش استفاده کنم و نیاز به ارتقاع کیت نباشه (حالا ارتقاع لنز طبیعی هستش)
  و اینکه علاوه بر قیمت خرید دوربین حدودا چقدر خرج جانبی دیگه مثل تهیه مموری؛ کیف و… داره؟

  ممنون میشم اگه شما به سوال من جواب بدید.
  موفق باشید

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   تا این سقفی که شما تعیین کردید واقعاً تفاوت کیفیت عکس بین DSLR ها آنچنان زیاد نیست که یکی بر دیگری اولویت داشته باشه، چیزی که در مطلب بالا هم بهش اشاره شده!
   از طرف دیگه DSLR ها گرونتر هم در مواردی از دوربینهای رده قیمتی پایین‌تر برتر هستن که در کاربردهایی که شما نام بردید و ازش انتظار دارید زیاد دیده نمیشن . . .
   .
   انتخابهایی که شما دارید بین سری ۳ و ۵ نیکون و یا سری سه رقمی و چهار رقمی کانن هست.
   من فکر میکنم D3400 نیکون هم میتونه شما را تا چند سال راضی نگه داره . . .
   ضمن اینکه با خرید این دوربین نسبتاً ارزون دستتون برای خرید لوازم جانبی بازتر خواهد بود.
   لوازم جانبی مورد نیازتون تا حدود ۳۰۰ تومن ممکنه هزینه داشته باشه که این مورد در صورت انتخاب کیف بزرگتر یا سه پایه (که این مورد خیلی برای شما کاربردی خواهد بود) بیشتر خواهد شد.

 14. مهدی احمدی می‌گوید

  به نظرم مثل استقلالی و پرسپولیسی بودنه.هر دو برند قدرتمندی هستند

 15. حسین بختیاری می‌گوید

  سلام. من بین انتخاب در مدل ۶D mark II کنون و D750 نیکون واقعن موندم..سایتها اغلب از نیکون طرفداری میکنن ولی اساتید من بیشتر روی برند کنون. با توجه به اینکه بنده فیلمسازی هم میکنم( کوتاه ) و همچنین ممکنه در اینده دوربین های حرفه ای تر فیلمبرداری بگیرم که اغلب مونتشون EF هم هست و میشه از لنزهای گران قیمت کنون ، با اون دوربین هم استفاده کرد، شما کدون رو پیشنهاد میدید؟ اختلاف کیفیت عکاسی دو دوربینی که ذکر کردم خیلی زیاده؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   اگر اولین DSLR شما هست قطعا تفاوتی بینشون نمیبینید و ۶D با توجه به توضیحاتتون بهترین انتخابه!
   وقتی نقدهای منفی در مورد دوربین قوی مثل ۶D میبینید، به این معنی نیست که این دوربین از رده پایین‌تر خودش هم ضعیف تره، بلکه این به این معناست که در حد انتظارات نبوده و آنچنان تفاوت کیفیتی که انتظار میرفت با نسخه قبلی ۶D نداره . . .
   برای مثال انتظار میرفت این دوربین امکان ثبت فیلم با رزولوشن ۴K داشته باشه، اما نداره . . .
   یا حداقل سرعت شاترش برابر ۱/۸۰۰۰ بشه که نشده!
   اما همه اینها در حالیه که سرعت عکاسی و فوکوسش بسیار بیشتر شده،
   عملکرد باتری قوی تر شده و از همه مهمتر اینکه صفحه لمسی چرخنده ای داره که نمونه رو هیچ فول فریمی نداره!

   1. حسین بختیاری می‌گوید

    واقعن از توضیحات کاملتون سپاسگذارم..خیر اول دوربین من نیس.. بنده در ابتدای دوران دانشویی ۶۰۰D داشتم که با توجه به کوچک بودن سنسور و البته آموزش های کافی آن را فروختم و قصد ورود به دنیای فول فریم و کار حرفه ای را دارم. بازم ممنونم از توضیحات خوبتون. نقد های منفی که منظورم بود امتیاز های سایت هایی نظیر دیپروویو ، دی ایکس او مارک و غیره بود. که تو اغلب این گونه سایتها کنون با نقدها و امتیازهای کمتری روبرو شده تا دوربین های نیکون.

 16. علی می‌گوید

  با سلام… من اولین دوربین رو میخوام برای شروع عکاسی بخرم.. نهایتا بودجه ام ۲ ملیون است… خلیا ۱۳۰۰ کانن رو پیشنهاد کردن و میگن بین دوربین های این حول و حوش تا سه تومن آن چنان اختلافی وجود نداره؟ نظر شما چیه و چیو پیشنهاد میدین

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   حقیقت اینه که تا حدود ۳ تومن بزرگترین تفاوت در راحتی عکاسی و سرعت فوکوس هست تا تفاوت کیفیت عکس!
   کانن ۱۳۰۰ گزینه مناسبیه که ۱۸ مگاپیکسل هست و وای فای هم داره،
   که اگر مگاپیکسلش به نظرتون پایینه میتونید دی ۳۴۰۰ نیکون رو هم بخرید که بزرگترین فرقش با ۱۳۰۰ دی ۲۴ مگاپیکسل بودنش و نداشتن وای فای هست.
   اما خروجی هردوی اینها خصوصاً در شرایط عادی با دیگر دوربین‌های تا رنج ۳ تومن عملاً تفاوتی نداره…

   1. علي می‌گوید

    ممنونم از راهنماییتون

 17. صادق می‌گوید

  سلام..میشه بنده رو راهنمایی کنید که یه دوربین سوپر زوم خوب با قیمت مناسب چیه؟
  یا به نظرتون dslr بگیرم با یک لنز تله؟
  سپاس و ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   اگر زوم بسیار بالا میخواین،
   قطعاً نیکون P900 بهترین انتخاب خواهد بود با ۸۳ برابر زوم!
   این در حالیه که با حدود این قیمت با یک DSLR نهایتاً میتونید لنزی داشته باشید که ۱۰ برابر زوم به شما بده . . .

 18. شایان می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  من دوربینی میخوام که بتونم از منظره و طبیعت و از دخترم عکس آتلیه ای بندازم
  بتونم پس زمینه عکس رو محو کنم.
  بتونم لنز رو بعدا عوض کنم و قوی ترش کنم

  بین یک تا دو تومن پول دارم کدام مدل از دو برند نیکون یا کنون بخرم؟
  تشکر

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   قطعاً باید DSLR بگیرید
   بهتره که یک لنز برای پرتره مثل ۵۰ میلیمتر اف ۱٫۸ هم بگیرید.
   قطعاً باید کانن بگیرید (چون هزینه خرید لنز لنز ۵۰ برای اون کمتر از نیکون هست).
   و کانن ۱۳۰۰ دی رو پیشنهاد میدم . . .
   مجموع هزینه تون هم حدود ۲ تومن میشه!

 19. Yosef می‌گوید

  سلام. کدوم رو بخرم ؟ کانن کامپک ۷۳۰sx یا نیکون آ ۹۰۰. بعد از اون کانن دوربین کامپکی داره که ۴ کی داشته باشه؟ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   عدم وجود فیلمبرداری ۴K در دوربینهای کانن من رو یاد عدم وجود صفحه لمسی در دوربینهای نیکون تا چند سال پیش میندازه!
   این موارد قطعاً یکی از توافقات نانوشته ی این دو برند برای تصاحب کامل بازار هست.
   قطعاً اگر ۴K برایتون مهمه نیکون بگیرید.
   در بقیه موارد این دو دوربین بشدت شبیه هم هستن و نمیشه گفت برتری خاصی در یکی از اونها وجود داره.

 20. مهدی می‌گوید

  سلام
  لطفا اگه ممکنه راهنمایم کنید
  ی دوربین عکاسی خوب برای عکس در طبیعت با هزینه ۴میلیونی

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   قطعاً دوربین DSLR بخرید.
   در ابتدا با لنز همراه دوربین شروع به عکاسی کنید، بعد از مدتی علاقه و سبک خودتون در عکاسی رو پیدا خواهید کرد و براحتی میتونید با خرید لوازم جانبی و لنزهای مناسب دقیقاً همون عکسهایی رو ثبت کنید که در ذهن دارید . . .
   پیشنهاد مقرون به صرفه من برای شروع، دوربین نیکون D5300 هست، البته قطعاً توصیه میکنم با لنز ۱۸-۱۴۰ بگیرید!
   اگر هم تاچ اسکرین براتون مهمه نیکون D5600 رو میتونید انتخاب کنید که نتنها تاچ اسکرین داره، بلکه بسیار خوشدست تر هم هست و مصرف باتری در اون بهینه شده.
   این دوربین رو هم با لنز کیت ۱۸-۱۴۰ برای کار شما عالیه . . .
   اما میشه گفت که خروجی و کیفیت عکس این دو دوربین یکیه!
   خرید سه پایه رو هم براتون ضروری میدونم.

 21. رضا می‌گوید

  سلام برروی بدنه۷d لنز ۲۴ ۱۰۵سری l جواب میدهد..یا همون ۱۸ ۱۳۵ بگیرم ،

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   روی بدنه ۷D لنز ۱۸-۱۳۵ سری USM از ۲۴-۱۰۵ هم بهتر جواب میده!
   و نسبت به هزینه بهترین انتخابه . . .
   مگر اینکه اف ۴ ثابت بخواین

 22. حسین می‌گوید

  با سلام
  برای کسی که عاشق عکاسیه و میخاد بصورت حرفه ای یاد بگیره و از صفر میخاد شروع کنه و کانن هم بخاد بگیره و برای شروع بین ۳ تا ۴ م بخاد هزینه بکنه ،چه مدلی را پیشنهاد میدین و توضیح کامل بدین لطفا
  ممنون

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   اگر کانن میخواین بگیرین،
   کانن ۷۵۰D بهترین گزینه شماست.
   خصوصاً با لنز ۱۸-۱۳۵ که هفت برابر زوم هم به شما میده و خیلی میتونه کاربردی باشه . . .
   اگر هم فکر میکنید زوم زیاد به کارتون نمیاد، در کنار لنز ۱۸-۵۵ یک لنز فیکس ۵۰ میلیمتری اف ۱٫۸ بگیرید تا لذت واقعی عکاسی با یک DSLR رو درک کنید.
   کانن ۷۵۰D در حال حاضر از نظر قیمت و امکانات بهترین و مقرون به صرفه ترین دوربین این رده ست.

 23. رضا می‌گوید

  سلام..یه بدنه مارک ۳ هست که ۱۱۰۰۰۰ شات خورده و باهاش تصویربرداری کردن برای ساخت کلیپ..باهاش فیلم زیاد گرفتن…ایاخرید این دوربین درسته؟ چقد میارزه ؟ سنسور دوربین تو تصویربردای زیاد اسیب میبینه ؟و اینکه شاتر عوض شود ،،تاثیر مثبت دارد؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   همونطور که میدونید خود فروشگاه پیکسل هم یک بخش جداگانه برای فروش دوربین و لنز دست دوم داره،
   ما هنگام خرید به هیچ عنوان شاتر رو اندازه نمیگیریم و فقط و فقط سلامت فنی و ظاهری دوربین ملاکه و تعداد شاتر چیزیه که اولاً میشه صفرش کرد، و ثانیاً تاثیر مستقیمی روی کارایی سنسور نداره.
   ممکنه با دوربین ۱ دقیقه فیلمبرداری کرده باشید اما نور لیزر رفته باشه توی لنز و پیکسل های سنسور سوخته باشه،
   و از طرفی ممکنه کل مدت زمان استفاده از دوربین ازش به عنوان دوربین فیلمبرداری استفاده شده باشه اما عین روز اول کار بکنه!
   مثال روشن این مساله دوربین Sony A7 SII هستش که هیچکس از اون برای عکاسی استفاده نمیکنه و همه برای فیلمبرداری ازش استفاده میکنن و میبینید که بعد از مدتها اگر درست ازش استفاده بشه عین روز اول فیلم و عکس میگیره .

   1. رضا می‌گوید

    ممنون..برای تست فنی یه مارک ۳ چه راههای وجود داره …

    1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

     بگیرید دستتون باهاش عکس بگیرید و در فواصل کانونی مختلف باهاش روی سوژه های مختلف فوکوس کنید
     بعد هم عکسها رو چک کنید ببینید نقطه سیاه روی عکس هیت یا نه
     اگر لنز و فوکوس درست باشه و سروصدای خاصی هم نداشته باشه و درون عکس هم نقطه سیاه نبینید، میشه گفت دوربین احتمالاً هیچ مشکلی نداره!

     1. رضا می‌گوید

      خیلی ممنون از راهنماییاتون.

 24. رضا می‌گوید

  تصویر برداری کدام بهتر است ۸۰d یا ۷d mark ii
  بهترین دوربین برای عکاسی در برند کانن در دوربینای کراپ چه دوربینیه ؟

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   تصویربرداری به عنوان خروجی خام و بدون ادیت، کانن ۸۰ دی گزینه خوبیه،
   ضمن اینکه فوکوس لمسی و بسیار سریعی داره . . .
   اما تصویربرداری در حد فیلمسازی و برای ادیت و یا نصب رکوردر تصویر روی دوربین ۷D II بهتر عمل میکنه اما تفاوت خروجی تصویر آنچنان تفاوت چشمگیری نداره!
   و فقط مزیت بزرگش امکان نصب رکوردر هست چون خروجی کابلی مناسبی میده.
   در عکاسی هم به همین صورت هست و معمولاً کسانی که به دنبال عکاسی ورزشی و سرعت بالاتر در عکاسی پیاپی یا بدنه مقاوم تر هستن میان دنبال ۷D II
   امکا بازهم خروجی عکس تفاوت چشمگیری با ۸۰دی نداره و این مساله بیشتر خودش رو در ادیت نشون میده، البته این رو هم بگم که مگاپیکسل ۷D پایین تره و کلاً سنسورش یک سنسور دیگه ست.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.