راهنمای خرید تبلت‌های Wacom

64 10,174

تبلت‌های نوری یا تبلت‌های گرافیکی، دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند جایگزین ماوس برای طرحان و نقاشان دیجیتال شود. این تبلت‌ها امروزه در میان هنر‌مندان دیجیتال بسیار محبوب شده و توسط آن‌‌ها می‌توان اثر‌های هنری جذاب و مبتکرانه‌ای را خلق کرد.

در ابتدا حتما ویدئوی تبلیغاتی جذاب کمپانی Wacom که در پایین آمده است را تماشا کنید، پس از آن تبلت‌های Intous و دیگر تبلت‌های این کمپانی را معرفی کرده و سپس آن‌ها را با یک دیگر مقایسه می‌کنیم. در واقع در این مطلب سعی شده است تا تبلت‌های نوری wacom به صورتی دقیق تر مورد بررسی قرار بگیرد.

اساساً چرا باید یک تبلت نوری را جایگزین ماوس در طراحی‌های دیجیتال کنیم؟

تبلت‌های‌ نوری سرعت عمل بسیار بالاتری را نسبت به ماوس در اختیار کاربر قرار می‌دهند و کشیدن خطوط و انحناها بسیار کنترل شده تر انجام می‌پذیرد. به علاوه به لطف استفاده از این تبلت‌ها دقت در طراحی تا حد قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. همچنین در روتوش تصاویر نیز می‌توان با آزادی عمل بیشتری عکس‌ها را اصلاح کرد و با توجه به اینکه این تبلت‌ها اغلب به میزان فشار وارده شده توسط قلم بر روی صفحه حساس هستند و پاسخ‌های متفاوتی به آن می‌دهند، می‌توان با تمرکز بیشتری بر روی جزئیات کار کرد. قابلیت حساسیت در برابر فشار قلم در تبلت‌های Wacom به نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر فضای طراحی دیجیتال به طراحی بر روی کاغذ منجر شده است. همچنین برای کلیک کردن بر روی یک آیکون مشخص، بر روی قلم‌ این تبلت‌ها یک دکمه به خصوص در نظر گرفته شده است تا دیگر نیازی به استفاده از ماوس هنگام طراحی نباشد. در ضمن در طراحی تبلت‌های نوری جدید، Wacom پا را از این نیز فراتر گذاشته و با توجه به اینکه با چه زاویه‌ای قلم را بر روی صفحه می‌کشید، تبلت پاسخ متفاوتی می‌دهد. به عنوان مثال با کم کردن زاویه بین قلم و صفحه Opacity و یا غلظت خط کشیده شده می‌تواند کاهش یابد.

cth490k_galleryimage_3_600x600_emea

در قلم‌های نوری جدید Wacom دو کلید قابل برنامه‌ریزی نیز در نظر گرفته شده است که می‌توان بنا بر نیاز شخصی عملکرد آن‌ها را تعریف کرد؛ مثلاً می‌توان از یکی از آن‌ها به عنوان راست کلیک بهره برد. در ضمن در دست گرفتن قلم نسبت به ماوس بسیار راحت‌ و ارگونومیک‌تر بوده و استفاده طولانی مدت از آن بر خلاف به کارگیری ماوس باعث احساس درد در ناحیه مچ دست نمی‌شود.

در طراحی‌های مربوط به معماری و مهندسی نیز این محصولات Wacom می‌توانند به ابزاری بسیار قدرتمند‌تر نسبت به ماوس بدل شوند. تنها برتری که می‌توان به ماوس اختصاص داد، در دسترس بودن scroll آن است که با یک چرخش ساده می‌توان تصاویر را زوم کرد. این در حالی است که در تبلت‌های Wacom باید قلم را به کنار تبلت برده و با کشیدن آن به سمت بالا یا پایین بزرگنمایی تصویر را تنظیم کرد. به علاوه در طراحی‌های مهندسی اغلب از ویژگی حساسیت صفحه در برابر فشار قلم نیز که یکی از ویژگی‌های مهم این ابزار است، استفاده نمی‌شود. با تمام این تفاسیر همچنان بسیاری از معماران و مهندسین طراح به علت دقت بالای این تبلت‌ها، آن‌ها را برای طرح زدن پروژه‌های خود انتخاب می‌کنند.

در میان تبلت‌ها کدام برند معتبر است؟

اگر می‌خواهید برای خرید یک تبلت نوری هزینه کنید، یکی از بهترین گزینه‌ها تبلت‌های نوری Wacom است. البته که تبلت‌های ارزان‌تری هم در بازار می‌توان یافت ولی حقیقتاً دقت تبلت‌های Wacom را ندارند و احتمال دارد که سیستم عامل کامپیوترتان هم از آن‌ها پشتیبانی نکند؛ بنابراین هیچ جای تعجبی نسبت که این کمپانی ۸۵ درصد از این بازار را به قبضه خود در آورده است. به علاوه در طراحی‌ قلم‌های نوری که این کمپانی تولید کرده است، تمامی اصول ارگونومی رعایت شده است و به لطف تکنولوژی‌های جدیدی که در ساخت آن‌ها به کار رفته است، این قلم‌ها نیاز به باتری و یا سیم برای شارژ مجدد ندارد. در نتیجه قلم‌های نوری Wacom نسبت به قلم‌های دیگر بسیار سبک‌ترند و عمر و دوام بالاتری خواهند داشت و کمتر نیاز به تعمیر و یا حتی تعویض پیدا می‌کنند.

1400x380_intuospro_productcarousel_nose

تناسب سایز و رزولوشن تبلت با ابعاد مانیتور

سایز و ابعاد حسگر تبلت باید با ابعاد مانیتور کامپیوتر تناسب داشته باشد. هر چه ابعاد حسگر تبلت نسبت به سایز مانیتور کوچک‌تر باشد، حرکت دست کمتری برای کشیدن یک خط یا انحنا نیاز است. اگر یک تبلت نوری دارای ابعاد بسیار کوچکی در تناسب با نمایشگر باشد با کوچک‌ترین حرکت قلم بر روی حسگر، شاهد یک حرکت جهشی بر روی مانیتور خواهیم بود. در نتیجه کشیدن و پیاده‌سازی جزئیات ریز بسیار مشکل می‌شود. در طرف مقابل نیز اگر ابعاد حسگر تبلت نسبت به صفحه نمایش بسیار بزرگ‌تر باشد برای کشیدن یک خط کوتاه بر روی مانیتور به حرکت دست بلندی نیاز است و در طراحی‌های طولانی ممکن است که باعث خستگی دست شود. بنا‌براین اولین نکته‌ای که در خرید یک تبلت نوری مهم است، توجه به ابعاد مانیتوری است که طرح کشیده شده بر روی تبلت را نمایش می‌دهد.

رزولوشن بالا نیز از دیگر فاکتور‌های مهم یک تبلت مناسب به شمار می‌رود. کمپانی Wacom دو مجموعه با نام‌های Intuos و Intuos Pro را به بازار عرضه کرده است. مجموعه تبلت‌های Intuos pro از رزولوشن دو برابری نسبت به تبلت‌های Intuos برخوردار هستند. این تفاوت هنگام استفاده از مانیتورهایی در ابعاد بزرگ کاملاً مشهود است. در تبلت‌هایی با ابعاد یکسان هر چه رزولوشن بالا‌تر باشد، کار با صفحه نمایش با ابعاد بزرگتر، راحت‌تر خواهد بود.

در تبلت‌های بزرگ، مانند Intuos Pro Large، بسیار مشکل است که به صورت هم‌زمان از کیبورد نیز بتوان استفاده کرد. در نتیجه این گونه تبلت‌ها برای انجام پروژه‌هایی که به تایپ یا نوشتن متن، نیاز ندارند مثل اصلاح و ادیت فیلم، یا طراحی کردن می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر شما تصویرسازی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید، Intuos Pro Large می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای انتخاب باشد.

اگر کار تایپوگرافی می‌کنید یا در طرحتان نیاز به نوشتن متن وجود دارد نیز بهتر است از کیبوردهایی که فاقد نامبر پد هستند استفاده کنید تا فضای کمتری را اشغال کند.

display-resolution-wacom-tablet-size_rev07_persian

مقایسه تبلت‌های Intuos و Intuos Pro

به طور کلی تبلت‌های Intuos برای کاربران خانگی و یا آماتور‌ها طراحی شده است و مجموعه تبلت‌های Intuos pro برای کاربران حرفه‌ای در نظر گرفته شده است. ولی این بدین معنا نیست که سری Intuos برای طراحان حرفه‌ای مناسب نخواهد بود چرا که این نوع تبلت‌‌ها نیز بسیاری از نیاز‌های یک طراح حرفه‌ای را بر طرف می‌کند.

Wacom تبلت‌های سری Intuos خود را در سپتامبر 2015 ارتقا داد و نسخه‌های جدیدی از این مجموعه را روانه بازار کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

تبلت‌ Intuos Draw

این تبلت‌ها در سایز کوچک به بازار عرضه شده‌اند و Multi-touch نیستند ولی برای طراحی و اسکیس زدن بسیار مناسب هستند. این دسته از تبلت‌ها با توجه به اندازه کوچکی که دارند، قابل‌حمل بوده و می‌توان آن‌ها را همیشه به همراه داشت. این تبلت‌ها با سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک سازگاری کامل دارند.

cth490b_galleryimage_4_600x600_emea feature1 intuos-draw-carousel-03

تبلت‌ Intuos Photo

این تبلت‌ها نیز به طور اختصاصی برای روتوش عکس طراحی شده‌اند و Multi-touch هستند. در ضمن به همراه این تبلت یک نرم‌افزار Corel Aftershot pro 2 نیز در نظر گرفته شده است که کاملاً با این تبلت سازگار است.

intuos-photo-video-bg campaign-art1

تبلت‌ Intuos Art

این تبلت در دو اندازه Small و medium به بازار عرضه شده است. این محصول به صورت اختصاصی برای خلق و تصویرسازی‌های خلاقانه و هنری تولید شده است. این تبلت هر آنچه که برای خلق یک اثر دیجیتال هنری لازم دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد.

wacom-intuos-art-medium-cth690ak
intuos-art-04

intuos-art-02

تبلت‌ Intuos Comic

تبلت‌ Intuos Comic یک ابزار کامل برای خلق تصاویر کمیک به شمار می‌رود. اگر شما نیز به فضاهای طراحی کمیک علاقه دارید و در این زمینه طراحی‌ می‌کنید، Intuos Comic یک انتخاب مناسب و منطقی برای شما خواهد بود. در کنار این تبلت نیز نرم‌افزارهای Clip Studio Paint Pro و Anime Studio Debut 10 به رایگان عرضه می‌شود.

intuos-comic-video-layer

intuos-comic-04 intuos-comic-06

بررسی تبلت‌های Intuos Pro

تفاوت‌ اصلی این سری تبلت‌ها با برادر خود یعنی Intuos در عملکرد و امکانات بیشتر در شخصی‌سازی آن‌هاست. تبلت‌های Pro با رزولوشن و حساسیت‌ بالاتر قادر هستند تا پاسخ‌های متفاوتی را نسبت به زاویه قرار‌گیری قلم بدهند. به علاوه کلید‌های بیشتری در طراحی این تبلت در نظر گرفته شده است تا بنا بر نیاز‌ کاربر شخصی‌سازی شود و عملکرد به خصوصی برای آن‌ها تعریف شود. به علاوه این تبلت‌ها نسبت به مجموعه تبلت‌های Intuos ساختاری مستحکم‌تر دارند و از دوام بیشتری برخوردار هستند. در ادامه ویژگی‌های تبلت‌های Intuos Pro را برخواهیم شمرد:

 •  رزولوشن 5080 lpi
 • تا 2048 سطح حساسیت در برابر فشار
 •  حساسیت در برابر Pen Tilit
 •  برخورداری از حالت Prescion
 •  مجهز به کلید‌های قابل برنامه‌ریزی
 • برخورداری از ضخامت کمتر نسبت به تبلت‌های Intous

لازم به ذکر است که تمامی تبلت‌های سری Pro علاوه بر اتصال کابلی قادرند تا از طریق Wi-Fi به رایانه متصل شوند.

intuospromediumgalleryimage3

discover-timprobert-moonlitescape-f intuos-pro-med-efficiency-f با توجه به ویژگی‌های برخی از محصولات Wacom که در بالا به آن‌ها اشاره شد می‌توان توصیه کرد که برای عکاسان حرفه‌ای، گرافیست‌ها و طراحان وب که از مانیتوری تا ابعاد ۳۰ اینچ استفاده می‌کنند، بهترین گزینه می‌تواند تبلت intuos pro medium باشد.

Wacom 13.3 MobileStudio Pro 13 Graphics Tablet

وکام در سال ۲۰۱۶ از نمونه‌ای کامل‌تر و پیشرفته‌تر از تبلت‌های خود به نام Mobile Studio رونمایی کرد. این تبلت علاوه بر مجهز بودن به یک نمایشگر قدرتمند، دارای سیستم عامل ویندوز ۱۰ می باشد و دیگر نیازی به اتصال تیبت به کامپیوتر وجود ندارد.

تبلت 13.3″ MobileStudio Pro 13 با توجه به قابلیت‌های فراوانی که دارد، یک استودیوی شخصی و سیار برای طراحان و گرافیست‌های حرفه‌ای به حساب می‌آید. MobileStudio Pro 13 که توسط کمپانی Wacom طراحی و تولید شده، با برخورداری از یک نمایشگر WQHD با رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ قابلیت بازنمایی ۹۶٪ فضای رنگی Adobe RGB را دارد. این تبلت علاوه بر سیستم‌عامل Windows 10 Pro به یک پردازنده Core i5 اینتل و کارت گرافیک Intel Iris 550 مجهز است تا یک گرافیست یا تصویر‌ساز حرفه‌ای هر آن چیزی را که برای طراحی نیاز دارد، در غالب یک تبلت رومیزی در اختیار داشته باشد. مشخصات این تبلت به شرح زیر می‌باشد:

 • نمایشگر ۱۳.۳ اینچی WQHD با رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰
 • ۸۱۹۲ درجه حساسیت نسبت به فشار قلم
 • پردازنده Intel Core i5
 • ۸ گیگابایت رم به همراه ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی SSD
 • مجهز به وای‌فای و بلوتوث داخلی
 • کارت گرافیک Intel Iris 550
 • درگاه USB و SDXC
 • مجهز به دوربین و اسپیکر داخلی
 • سیستم‌عامل Windows 10 Pro
 • به همراه قلم نوری Pen2

Wacom Cintiq Pro 13 Creative Pen & Touch Display

یکی دیکر از تبلت‌های طراحی وکام که به نمایش‌گر مجهز است، Wacom Cintiq Pro 13 Creative Pen & Touch Display نام دارد. این تبلت به یک نمایشگر لمسی ۱۳/۳ اینچی LED مجهز است. این نمایشگر دارای رزولوشنی معادل 1080 Full HD 190x بوده و قادراست طیف وسیعی از رنگ‌ها را بازسازی کند؛ بنابراین طرح‌ها و اسکچ‌هایی که بر روی این تبلت کشیده می‌شود، با دقت بسیار بالا و با گرادیان رنگی کاملاً پیوسته به نمایش در می‌آیند. مشخصات این تبلت مطابق زیر است:

 • سطح فعال ۳۰×۱۶.۵ سانتی‌متر
 • صفحه نمایش لمسی IPS ۱۳.۳ اینچی با رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰
 • ۸۱۹۲ درجه حساسیت نسبت به فشار قلم
 • فضای رنگی 78% Adobe RGB
 • قابلیت بازسازی ۱۶.۷ میلیون رنگ
 • سازگار با سیستم‌عامل‌های ویندوز و Mac
 • درگاه USB
 • به همراه قلم نوری Wacom Pen 2

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به علاوه برای کا‌رهای عمومی‌تر و طراحی‌های ساده‌تر نیز می‌توان از تبلت‌های Wacom Intuos Art Medium که برای مانیتوری تا ابعاد ۲۴ اینچ مناسب است، بهره برد.

شما چه تجربیاتی در زمینه کار با این نوع تبلت‌ها دارید؟!
تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

64 نظرات
 1. سرویس باما می‌گوید

  مقالاتون بسیار جامع و مفید بود با تصاویر با کیفیت و نگارش حرفه ای
  لذت بردم و تشکر

 2. حامد می‌گوید

  سلام
  برای ادیت عکس و کارهای جانبی عکاسی تبلت مخصوصی طراحی شده یا نه؟
  بین تبلت های و سایر تبلتها چه تفاوتی برای کارهای عکاسی وجود داره؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   بله برای ادیت عکس تبلت‌های مختلفی طراحی شده. مثل intous Photo. آیپد پرو هم برای ادیت عکس قابلیت‌های زیادی رو ارایه میده. تو تبلت‌های بامبو و وکام معمولا نسخه‌هایی مخصوص ادیت عکس طراحی شده که تنها فرقش در کلید‌ها و نرم‌افزار‌هایی است که در کنارش عرضه می‌شه. ولی در کل با یک تبلت طراحی هم می‌شه به را راحتی عکس‌ها رو روتوش کرد. فقط بسته به سطح حرفه‌ای بودن کار باید از تبلت‌های پیشرفته‌تری استفاده کنید.

 3. ali می‌گوید

  سلام
  برای نقاشی دیجیتال کدوم تبلت رو پیشنهاد میکنید؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سبلم
   سری Intous art می‌تونه انتخاب خوبی باشه ولی سایزش رو بر اساس ابعاد مانیتورتون باید انتخاب کنید.

   1. fahime می‌گوید

    این سری intous art در واقع حس گر بدون نمایشگره ؟

    1. امیر حسینی می‌گوید

     بله
     تبلت‌های سری اینتوس آرت نمایشگر ندارند.

  2. پرستو می‌گوید

   سلام من ی قلم نوری میخام ک برا زیبراش جواب بده و قیمتش هم مناسب باشه و اینکه مدل bambo هستش اینا چه جورین؟

 4. روزبه می‌گوید

  سلام، من یه سوال داشتم
  به نظرتون تبلت
  intuos pro paper edition
  برای طراحی و نقاشی دیجیتال مناسب هست و یا شما همون مدل art رو پیشنهاد می کنید؟
  ممنونم

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام، intuos pro paper edition برای طراحانی که هنوز به طراحی روی تبلت عادت ندارند خیلی خوبه. می‌‌شه روی این تبلت یک دسته چندتایی کاغذ گذاشت با طراحی بر روی کاغذ، اون رو به طراحی دیجیتال تبدیل کرد. این تلبت نسبت به سری آرت اینتوس حرفه‌ای‌تره و قابیلیت‌های بیشتری رو در اختیارتون می‌ذاره ولی خوب از طرفی قیمتش هم بیشتره. بنابراین اگر به صورت حرفه‌ای طراحی رو دنبال می‌کنید، intuos pro گزینه‌ خوبی می‌تونه باشه، سایزش هم البته باید متناسب با ابعاد مانیتور انتخاب بشه، ولی اگر هنوز به طراحی بر روی تبلت عادت ندارید، intuos pro paper edition هم می‌تونه گزیبه‌ای مناسبی برای انتخاب باشه، در کنار این‌ها این روزا خیلی از طراحان حرفه‌ای از آیپد‌پرو ۱۳ اینچی و قلم اپل رو انتخاب می‌کنند. هر چند که قیمت قیمت این تبلت به همراه قلم اپل چیزی در حدود ۱۱۰۰ دلار می‌شود.

 5. مهدی احمدی می‌گوید

  تمام حرفه ای های جهان با این امکانات کار میکنن.واقعا لازمه ……..

 6. عمرانیان مهسا می‌گوید

  سلام ببخشید من رشته ام طراحی طلا و جواهر است و نزدیک به طراحی صنعتی اما طراحی هاو نقاشی های متفرقه می کشم تبلت مناسب برای این نیاز کدوم هست؟!

  1. سجاد آینه‌چی می‌گوید

   سلام
   برای کارهای با جزئیات بالا سری هایی که از Wacom Pro Pen 2 پشتیبانی میکنن بهتر هستن
   بهترین انتخاب Wacom 13.3 MobileStudio Pro 13 هست که نمایشگر هم داره
   اما Wacom Intuos Pro Large هم در کنار یک سیستم و نمایشگر مناسب میتونه انتخاب مناسبی باشه

 7. milad می‌گوید

  سلام برای طراحی های گرافیکی مثل طراحی شخصیت و کاراکتر از کدوم نوع میشه استفاده کرد .
  من طراحی شخصیت رو تازه شروع کردم واسه همین هم میخوام هزینش بصرفه باشه هم برای شروع کار خوب باشه …
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   برای شروع تبلت Intuos Art گزینه‌ی خوبی برای طراحی دیجیتال هستش و با کمی تمرین می‌تونید باهاش طراحی کاراکتر بکنید.

   1. Ali می‌گوید

    سلام
    طراحی دو بعدی و سه بعدی برای این سری های تبلت ها متفاوته آیا یا ن میشه از هر کدوم استفاده کرد برای طراحی سه بعدی ؟!
    من با زدبراش (زیبراش Zbrush ) و مایا خیلی کار میکنم
    برای این نرم افزار ها چ تبلتی رو بگیرم
    لپ تاپم هم ال سی دیش :
    ۱۵٫۶
    Full HD 1920×1080 هستش
    ممنون میشم راهنمایی بکنین به من
    مرسی

    1. امیر حسینی می‌گوید

     سلام نه فرقی نداره برای هر دو مورد می‌تونید از این تبلت‌ها استفاده کنید.
     Wacom Intuos Pro Large گزینه مناسبی هست برای کارتون.

 8. محمد می‌گوید

  سلام برای ادیت و روتوش عکس کدوم مدل بهتر و حرفه‌ای تره؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   تبلت Intuos Photo Pen & Touch برای ادیت روتوش عکس طراحی شدهو برنامه اورجینال کورل هم در کنارش هست. در حال حاضر سایز اسمالش در پیکسل موجوده. این سایز برای کار با مانیتور‌هایی تا بزگری ۲۰ اینچ مناسبه.

 9. sdf می‌گوید

  سلام و خسته نباشید
  من معماری میخونم به خاطر همین میخوام بدونم برای نرم افزار های مثل autocad و۳Dmaxوphotoshopوsketchbookو… چه مدلی مناسبه
  در ضمن مبتدی هستم ولی یه مدلی میخوام که تا مدتی برام بمونه و مناسب باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   برای معماری و اسکیس زدن، سری اینتوس پرو خیلی خوب هست. سایز مدیوم این تبلت (Wacom Intuos Pro Medium PTH-660-N) گزینه مناسبی هستش. اگر قصد دارید کمتر هزینه کنید، سایز کوچکتر این تبلت (Wacom Intuos Pro Small) رو می تونید تهیه کنید ولی برای با توجه به سطح فعال کوچکتری که داره، با دقت بیشتری باید طراحی کنید و کار با این سایز هنگام استفاده از مانیتور‌های بزرگ‌تر از ۱۷ اینچ مشکل می‌شه.

   1. sdf می‌گوید

    خیلی ممنون از راهنماییتون

 10. مهدی می‌گوید

  سلام برای کار های آموزشی کدوم از همه بهتره؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   برای کارهای آموزشی، تبلت‌های سری بامبو و intous Draw گزینه‌های خوبی هستند.

 11. محمد می‌گوید

  سلام…وقت به خیر…بنده به جهت طراحی دیجیتال؛طراحی کاراکتر؛اسکیس های معماری و طراحی های دیجیتال رئال قصد خریدقلم نوری دارم…سوالم اینه در که سری اینتوس چه فرقی بین draw,comic و art هست؟
  خب نمونه عکسی که برای draw گذاشتین به سمت کارهای من متمایل تره ولی خب برای رنگ گذاری نهایی عکس قسمت art بهتره…این یعنی با سری draw نمیشه کارایی سری art رو داشت؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام.
   قابلیت این دو تبلت خیلی به هم نزدیک هست و با هر دو تاشون می‌تونید تو یک سطح هم طرح بنید و رنگ‌گذاری کنید. البته اینتوس آرت قابلیت مولتی‌تاچ داره و نرم افزار Corel هم باهاش ارائه می‌شه

 12. طلا بهادری می‌گوید

  سلام بسیار عالی بود
  لطفا راجع به تفاوت سخت افزاری و نرم افزاری سری art و comic بیشتر توضیح بدید

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام. لطف دارید
   حتما در آینده یک مطلب در این باره منر می‌کنیم

   1. طلا بهادری می‌گوید

    به شدت منتظر و مشتاقم

 13. شریفی می‌گوید

  روزتون خوش…
  برای کارهای مربوط به معماری از بین دو مدل اینتوس پرو کدومش بهتره؟ سایز کوچیک یا متوسط؟ با توجه به اینکه من با لپ تاب کار می کنم. مدل کوچیکش خیلی محدوده فعالیت کمی نداره؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام. اگر مانیتور لپ‌تاپتون از ۱۵ اینچ بیشتر نیست، سایز کوچک اینتوس پرو متناسب با مانیتورتون هست. جدول زیر هم می‌تونه کمکتون کنه:

 14. アレズウ می‌گوید

  سلام، من گزینه ی مناسبی برای نقاشی دیجیتالی میخواستم با سایز متوسط و قیمت مناسب،این اولین تجربه من هست و تا حالا بجز کاغذ و قلم با چیز دیگه ای کار نکردم، بنظرتون کدوم یکی مناسبه

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام
   یه کمی زمان‌ می‌بره تا همون‌طوری که رو کاغذ طرح می زنید از تبلت‌های نوری استفاده کنید. تبلت‌های سری آرت وکام مثل Wacom Intuos Art Pen & Touch Medium گزینه خیلی خوبیه برای کارتون.
   البته وکام یه سری تبلت (سری paper) طراحی کرده که می‌تونید کاغذ رو روی تبلت قرار بدید و طرح رو روی کاغذ بکشید و خودش به دیجیتال پینتینگ تبدیل می‌کنه ولی خوب قیمتش حدودا ۴۰۰ دلاره و نسبتا بالاست.

 15. アレズウ می‌گوید

  ممنون از راهنمایی و پاسخگوییتون

 16. چه فرقی می کند: می‌گوید

  آیا لپتاپهای هیبریدی یا تو این وان ها انتخاب های کاملا به صرفه تری نیستند؟
  حتی بعضی قلم ها و محصولات سرفیس های مایکروسافت تا ۴۰۹۶ سطح فشار را حس می کند.
  محصولات مشابهی در کمپانی هایی مانند دل و ایسوس و لنوو وجو دارد.
  آیا آنها واقعا اقتصادی تر و کاربردی تر نیستند؟
  کدامرا پیشنهاد می کنید؟

 17. سید موسی می‌گوید

  سلام
  برای تدریس و تهیه فیلم های آموزشی چه مدلی رو پیشنهاد می کنید؟ممنون

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام مدل‌های میان‌رده Wacom مثل Wacom Intuos Art Pen & Touch Medium برای تدریس مناسب هستند. ولی اگر قصد دارید برای استفاده هنر‌جوها تبلت تهیه کنید تبلت نوری Wacom مدل Intuos Draw Pen Tablet Small انتخاب مناسب و اقتصادی‌ای هست.

 18. پريسا می‌گوید

  سلام
  تبلت هایی که امکان طراحی رو خودشون هست رو میشه به کامپیوتر متصل کرد و از طریق اون روی کامپیوتر طراحی کرد ؟ یا فقط روی خود تبلت میشه طراحی کرد؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   سلام.
   بله می‌شه. اکثر تبلت‌ها از خروجی HDMI یا USB برای اتصال به مانیتور پشتیبانی می‌کنند. تبلت‌های وکام همه از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

 19. flyflower می‌گوید

  سلام
  من طراحی لباس میخونم – برای طراحی لباس چه گزینه ای بهتر هست ؟و برای اولین بار میخام از این تبلت ها استفاده کنم- طراحی به صورت ایلستور و فوتوشاپ هم در عکس ادیت بشه هم به صورت جداگانه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  سپاسگزارم

 20. ایمان می‌گوید

  با سلام
  من کارم طراحی قطعات صنعتی هست . یک تبلت با قیمت مناسب می خوام که بتونم با قلم دور قطعم بکشم و بعد بتونم اونو تو اتوکد به صورت دقیق داشته باشم
  ممنون میشم منو راهنمایی کنید

 21. Pegah می‌گوید

  سلام
  من تازه میخوام دیجیتال آرت رو یاد بگیرم. چه نوع لپ تاپ یا تبلتی نیاز دارم؟ با چه لوازمی شروع کنم بهتره؟
  طراحی هام الان سبک انتزاعی و ماندالا ست

 22. a123 می‌گوید

  سلام
  من تا حالا از تبلت های گرافیکی استفاده نکردم ولی میخوام یه تبلتی بخرم که حرفه ای باشه و برای کارهایی مثل نقاشی دیجیتال و ساخت انیمیشن – کدوم تبلت رو پیشنهاد می کنید؟

  1. امیر حسینی می‌گوید

   خب اینکه دقیقا از چه تبلتی استفاده کنید، مشخصا به سطح کارتون و هزینه‌ای که برای خرید تبلت کنار گذاشتید بر می‌گرده. سری‌های Intuos Pro ایده‌ال‌ترین گزینه به حساب می‌آد

 23. shqyq می‌گوید

  سلام
  من نیاز به چیزی دارم که هم بشه به عنوان کتابخوان ازش استفاده کرد و بشه تو کتابها مطالبی نوشت و هم بشه به عنوان وسیله ای استفاده کرد که برای دیجیتال پینتینگ کارایی بالایی داشته باشه
  من واقعا نمیدونم باید از لپ تاپ های صفحه لمسی استفاده کنم، تبلت یا چی؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 24. motaharelf137 می‌گوید

  سلام.ممنون از توضیحات مفیدتون..! میخواستم بپرسم با توجه به به صرفه بودن،چه تبلتی برای طراحی های کمیک و مانگا بهتره؟

  1. میلاد طاهری می‌گوید

   با سلام، جهت مشاوره و راهنمایی برای خرید می‌توانید با شماره تلفن فروشگاه تماس بگیرید: ۸۸۶۷۴۸۱۴

 25. حدیث می‌گوید

  سلام
  از قلم نوری هایی که روی تبلت هست…اگه خود قلم شارژی باشه خوبه یا بهتره که شارژی نباشه؟؟من فکرمیکنم وسط کارکردن شارژ قلم تموم بشه!

 26. محدثه می‌گوید

  سلام
  به نظر شما برای شروع نقاشی دیجیتالی کدام نوع تبلت ها مناسب هستند؟ تبلت هایی که صفحه نمایش ندارند و قیمت پایین تری دارند و یا تبلت هایی که صفحه نمایش دارند و قیمت بالاتری نسبت به تبلت های بدون صفحه نمایش دارند؟
  با کدوم نوع از تبلت ها میشه راحت تر کار کرد؟
  و اینکه با تبلت های ویندوزی معمولی هم میشه نقاشی دیجیتال انجام داد یا فقط با این تبلت های گرافیکی که مختص این کار هستن؟ کارایی کدوم یکی بهتره؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   در حال حاضر سری ipad pro کمپانی Apple بهترین انتخابیه که میتونین دارشته باشین.

 27. Atena می‌گوید

  سلام من اینتوس آرت ۶۹۰ سایز مدیوم دارم.نوک های قلمم تموم شده و متاسفانه جاییو پیدا نمیکنم ک نوک داشته باشن.شما جاییو میتونید معرفی کنید؟متاسفانه دیگه امکان نقاشی دیجیتال ندارم و دلم برای نقاشی تنگ شده.

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز با فروشگاه تماس بگیرید براتون پیگیری میکنن.

 28. راضیه می‌گوید

  سلام. آیا این تبلت ها با ادوبی سازگاری دارند؟؟؟ حدود قیمت یه اینتوس پرو مخصوص گرافیست ها چقدر هست؟ ۲ تا لپ تاپ دارم با مانیتورهای ۱۷ و ۱۳ اینچ. کدوم سایز مناسب هستش؟؟

  1. سعید فرامرزی می‌گوید

   سلام دوست عزیز.
   بله با ادوبی سازگارند و سایز Small و Large رو بهتون پیشنهاد میدیم.برای اطلاع از موجودی و قیمت ها با فروشگاه تماس بگیرید.

 29. احسان می‌گوید

  سلام
  میخواستم بپرسم، برای استفاده از تبلت های wacom در برنامه زیبراش و … حتما باید نرم افزار مورد نظر رو خریداری کرد؟

 30. محبوبه می‌گوید

  سلام ممنون ازسایت خوب ومفیدتون.برای نقاشی دیجیتال باجزئیات،کدوم تبلت روپیشنهادمیکنید؟تبلتی هست که نمایشگرداشته باشه اماقیمتش کمترباشه؟ومیشه بگین وکام نمایندگی فروش حضوری داره توایران؟اگرداره میشه ادرسشولطف کنین؟

 31. سینا می‌گوید

  سلام.ببخشید قلم نوری که بشه باهاش تو فتوشاپ خوب کار کرد و کارهای جانبی رو هم بشه انجام داد و برای تولید اموزش استفاده کرد ، کدوم قلم نوری؟ممنون.در ضمن اموزش ها بیشتر تو فتوشاپ و پاورپوینت

 32. parni می‌گوید

  سلام من قلم نوری Intuos Proخریداری کردم ولی فقط کارکرد ساده با این قلم بلدم از کجا میتونم کاربرد های ویژه و تخصصیشو مطالعه کنم؟

 33. پگی می‌گوید

  سلام ایا قلم نوری برای تبلت sm 805سامسونگ مناسب است؟

 34. مهدی می‌گوید

  سلام
  پیشنهاد شماکدام قلم مناسب برای طراحی در اتوکد است ؟ لطفا دلایل را ذکر کنید

 35. بهزاد می‌گوید

  ممنون از مطالب عالی

 36. مرتضی واحدی می‌گوید

  سلام وقت بخیر.ببخشید کار من طراحی لوگو و هویت بصری هست اما برای ادیت عکس هم میخوام مناسب باشه.گدوم مدل وکوم رو پیشنهاد میکنید؟

 37. amir می‌گوید

  سلام، خسته نباشید
  من رشتم معماریه و تا حالا فقط با موس کار کردم می خواستم بپرسم استفده از این قلم و تاچ پد توی نرم افزار هایی مثل Autocad و ۳D MAX مشکلی برای زوم کردن یا روتیشن تو محیط سه بعدی یا سلکت کردن چند تا آبجکت پیش نمیاد و به همون راحتی موسه؟

 38. سید مهدی محمدیان می‌گوید

  سلام ممنون از امانتی که در پاسخ به سوالات از خودتان نشان میدهید ، بنده دبیر هستم و قصد خرید قلم نوری دارم ، لپ تاپ من ۱۷ اینچ میباشد ، Intuos pro small مناسب است ؟ چون هزینه ان دو تای دگر خ زیاد است

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.