رویدادهای عکاسانه عیدنوروز تهران را از دست ندهید!

رویدادهای عکاسانه عیدنوروز تهران

0

شاید این جمله‌ی تکراری باشد که بگوییم “تهران یکی از جالب‌ترین مقاصد گردشگری در طول ایام عید است”. یکی از جاذبه‌های تهران در ایام نوروز ، علاوه بر خیابان‌های خلوت و هوای پاک رویدادهای فرهنگی و هنری در این ایام خواهد بود. از به نمایش در آمدن برخی از آثار متعلق به موزه لوبر (لووُر؟ لووِر؟) می‌توان به عنوان شاخص‌ترین رویداد فرهنگی تهران در این ایام یاد کرد. امادر این روزها شاهد برخی از رویدادهای عکاسانه نیز خواهیم بود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

 

  • سه نمایشگاه عکس در برج آزادی برگزار خواهد شد

در ایام عید مجموعه برج آزادی با حمایت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و همکاری شهرداری منطقه ۹ تهران برنامه های ویژه‌ای برای گردشگران نوروزی تدارک دیده است. طبق روال هر ساله، در روزهای نوروزی درهای بام برج آزادی به روی بازدید کنندگان گشوده خواهد شد.

برنامه نوروزی برج آزادی
برنامه نوروزی برج آزادی

با نگاهی به برنامه نوروزی برج آزادی خواهید دید که سه مورد از این برنامه های رویدادهای عکاسانه است که شامل نمایشگاه عکس محمد اسمعیل نیا و محمدرضا دومیری گنجی با عنوان “گذری بر معماری ایرانی” ، نمایش عکس در عکاسخانه سنتی برج آزادی و “نمایشگاه عکس تهران قدیم” است.

محمدرضا دومیری گنجی
یکی از عکس‌های ثبت شده توسط محمدرضا دومیری گنجی (عکس اصلی این مطلب نیز متعلق به ایشان است)

 

بازدید از این نمایشگاهها، خصوصاً بازدید از نمایشگاه عکس “گذری بر معماری ایرانی” به علاقمندان به عکاسی توصیه می‌شود. تمامی این موارد از تاریخ دوم الی دوازدهم فروردین و از ساعت ۹ صبح الی ۱۹ دایر خواهند بود.

 

  • نمایشگاه عکس “تهران قدیم” به مناسبت نود سالگی فوتوتهامی

‎نمایشگاه عکس تهران قدیم ( آرشیو فوتو تهامی ) روز جمعه ٢۵ اسفندماه در گالری بهارستان افتتاح شد وتا تا ٢٢ فروردین میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود . این نمایشگاه به نمایش عکس های قدیمی دیده نشده از آرشیو فوتو تهامی اختصاص دارد.

فوتو تهامی
نمایشگاه عکس تهران قدیم

سید جواد تهامی و پس از او داریوش تهامی ازسال ١٣٠٧ شروع به عکاسی و جمع آوری عکس های تهران نمودند و اکنون پس از نود سال به همت گالری بهارستان بخشی از این آرشیو کم نظیر در معرض دید علاقمندان قرار میگیرد. این نمایشگاه درایام نوروز و تا ٢٢ فروردین ماه همه روزه از ساعت ١٢ تا ٢١ درگالری بهارستان میزبان علاقمندان خواهد بود.

 

  • «ایران قدیم» را در نیاوران ببینید

نمایشگاه عکس‌های «سون آندرس هدین» (Sven Anders Hedin) جهانگرد و عکاس سوئدی از  ۲۷ اسفند در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برگزار شده و در ایام عید میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.

فرهنگسرای نیاوران
فرهنگسرای نیاوران

در این نمایشگاه که «ایران قدیم» نام دارد، ۳۵ عکس از مکان‎های تاریخی و زندگی قشرهای گوناگون مردم ایران در دوره قاجار تا ۱۶ فروردین در معرض دید علاقمندان قرار خواهد گرفت.

«هدین» از شرق‌شناسان مشهوری بود که در عصر ناصرالدین شاه قاجار به ایران سفر کرد و به پژوهش درباره جغرافیای مناطق کویری ایران و عکاسی از آن‌ها پرداخت. او که بیشتر به مناظر و معماری بناهای تاریخی ایران توجه داشته مجموعه‎ای کم نظیر و با ارزش از تصاویر ایران در عصر قاجار را به ثبت رسانده است.

علاقمندان می‎توانند در روزهای برگزاری این نمایشگاه، به جز تعطیلات رسمی، از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.