۸ اشتباه رایج در استفاده از سه پایه دوربین – قسمت دوم

0

سه پایه یکی از لوازم جانبی مهم و اساسی عکاسی است، ولی در عین حال وسیله ایست که خیلی مواقع از آن به اشتباه استفاده می شود. در این مطلب لنزک به اشتباهاتی که در استفاده با سه پایه وجود دارد می پردازیم و نحوه جلوگیری از این اشتباهات را بیان خواهیم کرد.

قسمت اول را از اینجا بخوانید.

۵- اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: تراز نبودن دوربین

خیلی از سه پایه ها ترازی در بین پایه های خود دارند که تراز بودن قسمتی که دوربین می خواهد روی آن قرار گیرد را مشخص می کنند.

با اینکه در خیلی از سه پایه ها قسمت بالایی آنها که دوربین روی آن سوار می شود، متحرک است و می توان با چرخاندن آن دوربین را تراز کرد، بهتر است که یاد بگیرید با پایه ها دوربین را تراز کنید.

مهمترین دلیل آن این است که از تعادل سه پایه مطمئن شوید.

چرا که اگر سه پایه شما در حالت تعادل نباشد با یک باد و یا تعویض لنز ممکن است سه پایه بیفتد و صدمه جدی ای به دوربین شما وارد کند.

مشکل دیگر تراز کردن دوربین توسط پایه زیر آن این استکه ، وقتی سه پایه را تکان می دهید احتمال اینکه دوربین تراز نباشد زیاد است.

مخصوصآً زمانی که می خواهید دوربین را به طرفین بچرخانید تا از سوژه متحرکی عکس بگیرید شدیداً این مسأله برای شما مشکل ساز خواهد شد.

۶- اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: حمل کردن دوربین متصل بر روی سه پایه

ممکن است ببینید که بعضی عکاس ها سه پایه را در حالی که دوربین بر روی آن متصل است بر روی شانه شان می گذارند و با خود حمل می کنند، اما این کار خیلی خطرناک است.

چرا که ممکن است قفل مفصل دوربین با چرخش شما باز شود و دوربین شما زمین بیفتد، و یا زمانی که می خواهید سه پایه را تکان دهید مفصل زیر دوربین بچرخد و دوربین به جایی برخورد کند و یا حتی سه پایه آسیب ببیند.

و ممکن است در اندازه سه پایه اشتباه کنید و زمانی که می خواهید بچرخید دوربین را به درخت یا دیوار بزنید و به دوربین صدمه ای وارد شود.

با توجه به اینکه اکثر مفصل های اتصال دوربین به سه پایه، مفاصلی هستند که به راحتی می توان آن ها را باز و بسته کرد، باز کردن دوربین از سه پایه تنها چند ثانیه زمان می برد که ارزشش را دارد.

۷- اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: اضافه نکردن وزنه به سه پایه

حتی سه پایه های خیلی سنگین و محکم هم در زمانی که باد می وزد نمی توانند کاملاً دوربین را ثابت نگه دارند، مخصوصاً زمانی که از لنز بلند استفاده می کنید.

شما می توانید با آویزان کردن وزنه ای به حلقه میانی سه پایه (در صورت وجود) و یا به پایه های سه پایه به محکم تر شدن آن کمک کنید، برای این وزنه می توانید از کیف دوربین استفاده کنید.

وزنه را طوری به سه پایه آویزان کنید که هم به زمین رسیده باشد و فشار باد وزنه را تکان ندهد، و هم آنقدر به زمین نیفتاده باشد که تمام وزن آن روی زمین باشد و تأثیری روی پایین کشیدن سه پایه نداشته باشد.

۸- اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه: در زمان استفاده از سه پایه در ساحل انتهای پایه های آن را پهن کنید

برای داشتن بهترین نتیجه سه پایه باید روی سطح محکمی باشد تا در هنگام عکاسی فرو نرود یا نیفتد.

وقتی می خواهید در ساحل عکاسی کنید این مسأله کمی مشکل ساز می شود، مخصوصاً زمانی که می خواهید با سرعت شاتر بسیار پایین عکس بگیرید و دریا نا آرام است و نمی توان ارتفاع موج و در نهایت فاصله ای که آب به ساحل می آید را پیش بینی کرد.

در بهترین حالت عکس شما کاملاً تار می شود، و در بدترین حالت دوربین شما باید برای تعمیرات فرستاده شود.

اگر امکانش بود دوربین را بر روی تخته های سنگ بگذارید چرا که سنگ ها تکان نمی خورند، و اگر فاصله شما از سوژه زیاد شد می توانید از لنز بلند استفاده کنید.

بعضی از عکاسان در چنین شرایطی قبل از عکاسی پایه های دوربین را به مقدار زیادی در داخل ماسه ها فرو می برند تا استحکام بالایی داشته باشد.

بعضی از شرکت های سازنده سه پایه، کفش هایی برای سه پایه ها می سازند که با نصب این کفش ها در زیر سه پایه ها سطح انتهای آنها پهن تر می شود و به داخل سطوح نرم نفوذ نمی کنند.

در نهایت، می توانید از تخت سنگ های کوچک و صافی استفاده کنید و هر کدام را زیر یک پایه قرار دهید تا از نفوذ سه پایه به داخل شن جلوگیری کنید.

 

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.