۶ حقه نوردهی برای مقابله با سوژه های عکاسی غیر معمول

0 17

نمی توان گفت تنها یک راه برای نور دهی درست است، اما در این مطلب قصد داریم به توضیح چند راه برای مقابله با سوژه ها و شرایط سخت عکاسی بپردازیم.

همیشه می توان یک نوردهی مناسب داشت! دوربین می تواند عکسی که شما می خواهید را پیش بینی کند، اما نوردهی درست خیلی به صحنه ای که از آن می خواهید عکس بگیرید بستگی دارد، مقدار تضاد نوری موجود در صحنه، و این که چه قسمتی از عکس سوژه اصلی است، ( و مهمتر این که چطور می خواهید سوژه در عکس دیده شود ) به این دلایل نمی توانید همیشه به دوربین اکتفا کنید.

یک مشکل دیگر در استفاده از نورسنج دوربین وجود دارد. نورسنج دوربین تنها می تواند نورهای منعکس شده از سوژه را بسنجد، بنابراین اگر سوژه شما خیلی روشن یا خیلی تاریک باشد، دوربین نمی تواند به درستی نورسنجی را انجام دهد. برای همین گاهی شما باید تنظیمات نوردهی دوربین را به عهده بگیرید.

۱- پس زمینه با تضاد نوری بالا

پس زمینه های تیره به سوژه شما کمک می کنند که بیشتر جلوه داشته باشد. مد های نورسنجی Centre-weighted یا Spot خیلی بهتر از Matrix در این شرایط عمل می کنند.

۲- آسمان بیش از حد روشن

اگر از چنین صحنه ای ( فضای زیادی از آسمان در کادر باشد ) عکس بگیرید و نورسنجی دوربین در حالت Matrix باشد، آسمان می تواند بسیار روشن ثبت شود. اگر چنین اتفاقی افتاد و خواستید از چنین کادری عکس بگیرید، ابتدا دوربین را کمی رو به بالا بگیرید و نورسنجی را بر روی آسمان قرار دهید و در حالی که نورسنجی را قفل کرده اید دوباره کادربندی کنید و عکس بگیرید.

۳- برف و یخ خاکستری

این مشکل از دوربین نیست، دوربین نمی داند که برف باید سفید باشد! برای درست کردن این مشکل باید تنظیم جبران نوردهی ( EV Compensation ) را به +۱ تا +۱٫۷ تغییر دهید.

۴- استخری از نور

معمولاً جذاب ترین نور ها سخت ترین نورسنجی را دارند. زمانی که نور عکس ثابت است می توانید، دوربین را روی حالت دستی قرار دهید تا به شرایط نوری عکس تسلط کامل داشته باشید.

۵- عکاسی در شب

شما معمولاً در چنین شرایطی نور های روشن را در کادر قرار می دهید. لازم نیست که مقدار نوردهی دوربین را پیش از عکاسی اندازه بگیرید، دوربین را به حالت دستی قرار دهید و با آزمون و خطا عکس بگیرید.

۶- عکاسی به سبک سیلوئت

دوربین نمی داند که شما می خواهید عکس سیلوئت ( ضد نور ) بگیرید، و ممکن است نور عکس را افزایش دهد تا سایه ها را روشن تر نشان دهد. برای جلوگیری از این مشکل حالت نورسنجی دوربین را روی Spot بگذارید و نور سنجی را بر روی پس زمینه انجام دهید.

 

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.