مقایسه لنز های ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری در عکاسی پرتره

5 100

به عنوان نویسنده مقالات و بررسی کننده دوربین و لوازم عکاسی، عکاسان مبتدی و نیمه حرفه ای یه سوال رو خیلی ازم پرسیدن که : ” اگر همین الان فقط بتونم یه لنز بخرم و باهاش عکاسی پرتره کنم چه لنزی خوبه ؟ یا بهترین لنز برای عکاسی پرتره چیه ؟ ” در بررسی لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری فاکتور ها و عوامل مشابهی رو بررسی میکنیم تا بتونیم جواب این سوال رو پیدا کنیم.

در این مقاله راجع به تفاوت لنز ۸۵ میلیمتری و ۵۰ میلیمتری برای عکاسی پرتره صحبت میکنیم. برای مثال چندین عکس با شرایط مشابه گرفته شده، تا مقایسه رو براتون راحت تر کنه. با خوندن ادامه متن میتونید لنز مناسب برای عکاسی پرتره ی خودتون رو پیدا کنید.

برای اینکه شرایط مقایسه یکسان باشه، تمامی عکس ها با دوربین Canon 60D و لنز کانن Canon 50mm/f1.8 یا لنز کانن Canon 85mm/f1.8 گرفته شده اند. دوربین Canon 60D دارای سنسور APS-C است، برای همین فاصله کانونی واقعی هر لنز با ضریبی مشخص می شود که در لنز های کانن برابر ۱/۶ است. بنابر این در یک دوربین کانن با سنسور APS-C که سنسور کوچکتر از ۳۵ میلیمتر است لنز ۵۰ میلیمتری مانند لنز ۸۰ میلیمتری و لنز ۸۵ میلیمتری مانند لنز ۱۲۷/۵ میلیمتری است.

تفاوت در عمق میدان

بزرگترین تفاوت مابین لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری کمترین فاصله از سوژه برای فوکوس و گرفتن بیشترین شارپنس است . در لنز های ۸۵ میلیمتری این فاصله، ۸۵ سانتی متر و لنز های ۵۰ میلیمتری این فاصله ۳۵ سانتی متر است.

یعنی اینکه در حالت کلی با لنز ۸۵ میلیمتری فاصله خیلی بیشتری نسبت به لنز ۵۰ میلیمتری از سوژه دارید، در عوض عمق میدان کمتری دارید که باعث می شود در دیافراگم های یکسان بوکه های بسیار محو تر نسبت به لنز ۵۰ میلیمتری داشته باشید.

میتوانید تفاوت واضحی  در پس زمینه شکوفه های درخت گیلاس بینید. در هر دو تصویر دیافراگم ۱٫۸ میباشد. شکوفه ها محو شده اند اما با لنز ۵۰ میلیمتری فرم و شکل شکوفه ها بیشتر مشخص است و در عکس گرفته شده با لنز ۸۵ میلیمتری در هم آمیختگی بیشتری در پس زمینه دیده می شود.

البته هر کسی برای بوکه ی خودش تعریف خاصی داره، بعضی ها بوکه ی محو تر با لنز ۸۵ میلیمتری رو دوست دارند بعضی عکاسان هم پس زمینه ی مشخص تر رو ترجیح می دهند که با لنز ۵۰ میلیمتری به دست می آید.

شما میتونید در عکاسی های مختلف از هر کدام از لنز ها استفاده کنید، برای مثال من برای بوکه های محو تر سراغ لنزهای ۸۵ میلیمتری میرم. در صورتی که وقتی در حال عکاسی با پس زمینه ی چمن باشم ترجیح میدم بافت مشخص تری رو با استفاده از لنز ۵۰ میلیمتری نشان بدهم.

عکس سمت چپ : لنز ۸۵ میلیمتری | عکس سمت راست لنز ۵۰ میلیمتری

این صرفا یه نظر شخصی من برای استفاده از لنز هاست، پس خوتون شروع کنید به فکر کردن و دیدن عکس عکاسان معروف و انتخاب کنید که کدوم روش رو بیشتر می پسندین. اگر همیشه دنبال پس زمینه هایی محو و در هم آمیخته هستید، پس از لنز های ۸۵ میلیمتری استفاده کنید. اگر هم دنبال بافت مشخص تری رو در پس زمینه هستید، لنز ۵۰ میلیمتری مناسبتونه.

تفاوت در قاب بندی

علاوه بر این که راجع به لنز انتخابی تون فکر می کنید باید به پس زمینه عکس تون هم فکر کنید. اگر از لنز ۸۵ میلیمتری برای عکاسی استفاده کنید کادر بندی بسته تر و فشرده تری روی سوژه دارید. از طرف دیگه، وقتی با لنز ۵۰ میلیمتری قاب بندی عکس فشردگی کمتری دارد و این فضا در لنز ۲۴ میلیمتری بسیار بیشتر است.

حالا تصور کن خیلی خوشحال  و خندان برای یه جلسه عکاسی از روی تپه ی محل عکاسی داری بالا بری؟ حتما با خودت لنز ۵۰ میلیمتری بردی تا بتونی همه درختها و قاب زیبای پشت سوژه ات رو باهاش نشون بدی.

عکسی رو که میبینید دقیقا در شرایط یکسان و در یک نقطه گرفتیم فقط به جای استفاده از لنز ۵۰ میلیمتری از لنز ۸۵ میلیمتری استفاده کردیم.

بهتره اینجوری بگیم ، دوست داری تو اغلب عکس هات پس زمینه عکسهات پنهان و محو باشن ؟ در لوکشن یا مکانهایی عکاسی میکنی که پس زمینه غیر قابل کنترل و/یا غیرقابل پیش بینی داره ؟  در این موارد بهت لنز ۸۵ میلیمتری رو معرفی میکنم.

درحالی لنزهای ۸۵ میلیمتری عمق میدان کمتری دارند و کادربندی فشرده تری برای سوژه ایجاد میکنن ستاره ی لنز های عکاسی حرفه ای در هر لوکیشن هستن.

تفاوت در فاصله از سوژه عکاسی

یادتون میاد گفتم که وقتی از لنز ۸۵ میلیمتری استفاده می کنی از سوژه عکاسی فاصله بیشتری  نسبت به زمانی که لنز ۵۰ میلیمتری رو دوربینت هست داری؟ اینم یه دلیل دیگه که خیلی مهمه هیچ وقت تو محیط داخلی خونه یا آتلیه کوچک از لنز ۸۵ میلیمتری استفاده نکنید.

خونه ی ما حدود ۱۰۰ متر مساحت داره و بسته به فضای اتاق ها، با لنز ۸۵ میلیمتری بعضی مواقع نمی شه به اندازه کافی از سوژه فاصله گرفت تا بتونیم فوکوس کنیم و شارپنس خوبی بگیریم. در عکاسی های تجاری خیلی مهمه که بتونین زمان های خاص رو شکار کنین که خانواده ها کنار هم نشستن و خیلی عادی شما این تصویر رو نشون بدید. بنابراین برای عکاسی از داخل منازل و فضای بسته کوچیک حتما لنز ۵۰ میلیمتری رو پیشنهاد میکنم براتون که همراه تون باشه.

هر چقدر هم که عاشق لنز ۸۵ میلیمتری هستی، در فضای کوچیک نتیجه خوبی ازش نمیگیری و از ایده‌آلتون خیلی فاصله داره.

به عبارت دیگر، وقتی بیشتر در خارج از آتلیه یا منزل عکاسی می کنید لنز ۸۵ میلیمتری لنز بسیار خوبی است. با این لنز می تونید یه فاصله مناسب از سوژه داشته باشید و فوکوس کنید و شارپنس خوبی رو بگیرید. می تونیم از بازی بچه ها بدون اینکه حالت طبیعی صحنه عکاسی به هم بخوره عکس بگیریم. فاصله ای که بین دوربین و بازی کردنشون میفته به آون ها اجازه میده راحت و بی دغدغه به دوربین لبخند بزنن و عکس های پر احساس رو بگیرید.

جمع بندی و نتیجه

همانطور که می بینید، هر دو لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری بسیار برای عکاسی پرتره مناسب هستند، خود من همیشه دوتا لنز رو کنار دوربینم با کیف حمل میکنم و ازشون به یه اندازه استفاده می کنم.

اگر قرار باشه فقط یه لنز رو بخرم، بسته به این که شرایط عکاسیم داخل آتلیه / خانه یا محیط باز بیرون باشه باید بین لنز ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری انتخاب کنم. بنابراین اول شرایط عکاسی تون رو بررسی کنید بعد اقدام به خرید لنز بکنید تا بعد پشیمون نشید.

به ما بگید کدوم یکی از این لنز ها رو دارید ؟ و با هاشون چه عکسهایی میگیرید؟ اگر هیچکدام از اینها را ندارید شما میتوانید همین حالا دوربین عکاسی ، لنزدوربین ، کیف دوربین ، کارت حافظه و دیگر لوازم جانبی دلخواهتون رو از پیکسل سفارش دهید.

 

منبع

5 نظرات
 1. sma می‌گوید

  سلام
  بنظرم بزرگ ترین ایراد این مقاله مقایسه نکردن دو لنز در کادر های یکسان هست طبیعتا وقتی از فاصله یکسان با هر دو لنز عکاسی میکنیم به دلیل زاویه دید بیشتر لنز پنجاه جزئیات کوچک تر و بوکه ها تیز تر هستند و مورد دیگه هم تاثیر فاصله بر پرسپکتیو و فرم صورته که نادیده گرفته شده.

  1. پیمان احسانی زاد می‌گوید

   بله درسته. لنز ۸۵ پرسپکتیو تختتر و فشرده تری میده و برای کادرهای بسته تر مناسبه و لنز ۵۰ پرسپکتیو شدیدتری داره و برای کادرهای بازتر (مثل تمام قد) بهتره. البته اندازه سوژه هم مهمه. بچه یا بزرگسال.

 2. پیمان احسانی زاد می‌گوید

  با سلام و تشکر
  لنز ۸۵ روی سنسورهای APS-C کنون میشه ۱۳۶
  برای نیکون که ضریب ۱٫۵ هست میشه ۱۲۷٫۵

 3. محمود می‌گوید

  من یه عکاس (شاید کاملا) آماتور هستم؛ مقاله شما برای لنزهای پرایم نوشته شده اما با لنز زوم ۱۸-۱۴۰ نیکور، با هر دو حالت میشه عکاسی کرد، درسته؟

  1. a.khademhosseini می‌گوید

   سلام البته یک عکاس اماتور می‌تونه خیلی بیشتر از یه عکاس حرفه‌ای بدونه. عکاس آماتور یه معنی عکاس مبتدی نیست بلکه عکاسیه که از عکاسی پول در نمی‌اره و از روی علاقه عکاسی رو دنبال می‌کنه.
   با لنز ۱۸-۱۳۵ هم می‌تونید زاویه دیدهای مشابهی با این دو لنز پرایم داشته باشید ولی خب عمق میدان کم دو لنز پرایم رو ندارید و شارپنس تصویر نیز کمتره.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.