فیلترینگ ویکیپدیا در ترکیه پس از بیش از دو سال بالاخره پایان یافت

0 90

فیلترینگ ویکیپدیا در ترکیه که به دستور دادگاه قانون اساسی در این کشور انجام شده بود، پس از دو و نیم سال در روز چهارشنبه به پایان رسید.

در آذر ماه دادگاهی در ترکیه اعلاکم کرد که ممنوعیت باعث نقض آزادی بیان می‌شود و براساس حکم 6-10، چنین چیزی برخلاف قانون اساسی است. روز چهارشنبه، نظر دادگاه منتشر شد و ساعاتی بعد از آن، فیلترینگ ویکیپدیا به پایان رسید و دسترسی به سایت بار دیگر باز شد.

تا پایان آن روز، تقریبا تمام ترکیه توانستند که به ویکیپدیا دسترسی پیدا کنند. بنیاد ویکی مدیا در اردیبهشت 96، از دادگاه قانون اساسی ترکیه درخواست تجدید نظر کرده بود.

کاترین ماهر، مدیر اجرایی ویکی مدیا، در بیانیه‌ای می‌گوید: «ما از ملحق‌شدن دوباره به مردم ترکیه هیجان‌زده‌ایم. ما در ویکی مدیا موظفیم تا از حقوق اساسی هرکس در دسترسی به اطلاعات محافظت کنیم. ما خوشحالیم که می‌توانیم چنین لحظه مهمی را به نمایندگی از همه افراد جویای دانش در سراسر دنیا با جامعه همتایان ترک خود به اشتراک بگذاریم.»

فیلترینگ ویکیپدیا در ترکیه؛ سخت‌ترین محدودیت ویکی پدیا تا به امروز

فیلترینگ ویکیپدیا در ترکیه در اردیبهشت ماه 1396 و پس از آن آغاز شد که ویکی پدیا درخواست دولت ترکیه را مبنی بر حذف محتوایی با مضمون حمایت دولت ترکیه از گروه‌های مبارز و تروریستی رد کرد و ترکیه تصمیم گرفت تا بزرگترین پایگاه دانش اینترنتی دنیا را فیلتر کند.

بر اثر فیلترینگ ویکیپدیا آی‌پی آدرس‌های ترک نمی‌توانستند ویکی پدیا را به هیچ زبانی باز کنند، به همین دلیل، این فیلتر را بزرگترین ممنوعیت به کار رفته علیه ویکی‌پدیا می‌دانند (کاربران چینی می‌توانند هنوز به ویکی پدیا در زبان‌های غیرچینی دسترسی داشته باشند).

هنگام بازدید از سایت ویکی پدیا در ترکیه، کاربران با پیغام مرورگر مبنی بر امن‌نبودن اتصال به سرور مواجه می‌شدند. کاربران در طول زمان فیلترینگ، هنوز می‌توانستند از طریق وی‌پی‌ان به آن دسترسی داشته باشند.

توییتر، یوتیوب، فیس بوک، اینستاگرام و واتساپ نیز اغلب با ممنوعیت‌های کوتاه‌مدتی در ترکیه مواجه می‌شوند. برای مثال، در سال 2014، ممنوعیتی دو هفته‌ای برای توییتر و دو ماهه برای یوتیوب اعمال شد. در بهار 2019، پرونده‌ای علیه ممنوعیت ویکی پدیا در دادگاه حقوق بشر اروپا تشکیل شد که هنوز در جریان است.

منبع: Farnet

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.