با عکاسی از وسایل روزمزه خانگی، مهارتهای عکاسی خود را تقویت کنید

0

به دلایل نامعلومی، همیشه وقتی به حمام می روم به فکر موضوع برای مقالاتم می افتم. برای همین، هفته پیش به فکر این افتادم که خود حمام یا دستشویی موضوع اصلی مقاله من باشد. در مطلب امروز می خواهم یک تمرین عکاسی خوب را با شما در میان بگذارم که به افزایش مهارتهای عکاسیتان بسیار کمک می کند. آماده اید؟ تمرین ما این است: از داخل یکی از اتاق های خانه تان ( اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی، حمام، پارکینگ … فرقی نمی کند)، ۳ یا ۴ وسیله انتخاب کنید و از آن وسایل به عنوان سوژه عکاسی خود استفاده کنید. من خودم این کار را به عنوان تمرینی برای تقویت مهارتهای عکاسی ام انجام دادم و این که انگیزه ای برای عکاسی در اوقات بیکاری ام باشد.

اینها وسایلی هستند که من انتخاب کردم: یک خمیر دندان، شامپو، لوسیون صورت، و یک تیغ صورت تراشی

تیغ صورت تراشی

اولین سوژه ای که برای عکاسی انتخاب کردم، تیغ صورت تراشی بود. تصمیم داشتم که فقط با یک منبع نور از آن عکاسی کنم. اولین چیزی که امتحان کردم، این بود که در جلوی منبع نوری یک زنبوری (صفحه مشبک هدایت کننده نور) قرار دادم و مستقیما نور را روی سوژه گرفتم:

عکس با نور هدایت شده ای که مستقیما بر روی تیغ صورت تراشی تابیده شده. نتیجه رضایت بخش نیست.

از نتیجه کار خیلی راضی نبودم، برای آنکه تاثیری را که به دنبال آن بودم دارا نبود. اما همچنان تصمیمم بر این بود که فقط از یک منبع نوری برای عکاسی استفاده کنم. برای همین یک پرده سفید کاغذی را وارد کار کردم. با استفاده از فلاش اکسترنال و انعکاس نور آن از پرده کاغذی، نتیجه ای را که به دنبال آن بودم به دست آوردم.

نحوه چینش صحنه: نور فلاش را بر روی پرده کاغذی تاباندم و از انعکاس پخش شده آن بر روی کاشی گرانیتی ( که سوژه روی آن قرار دارد)، اثر مطلوب به دست آمد.

شات نهایی

لوسیون شستشوی صورت

از بسته بندی مشکی رنگ لوسیون شستشوی صورتم خوشم آمده بود و تصمیم گرفتم برای عکاسی از آن از یک پشت صحنه هم رنگ خودش، یعنی مشکی استفاده کنم. اولین کاری که کردم این بود که در دو طرف لوسیون، دو سافت باکس قرار دادم تا نور حاشیه ای دور آن را ایجاد کنم.

دو سافت باکس در سمت راست و چپ، برای ایجاد نورهای حاشیه – rim lighting

هایلایتهای جلوی سوژه را به کمک یک فلاش و زنبوری (honeycomb) ایجاد کردم، که امکان تاباندن نور بدون ایجاد انعکاسهای نامناسب بر سوژه را به من می داد.

برای پس زمینه از یک تخته مشکی رنگ استفاده کردم. دو سافت باکس در چپ و راست سوژه برای ایجاد نور های حاشیه ای (rim lighting) و یک نور اصلی شامل فلاش اکسترنال و زنبوری.

شات نهایی

شامپو

برای عکس شامپو، می خواستم کمی رنگ به پس زمینه ام اضافه کنم. برای همین از یک فلاش اکسترنال با ژل فلاش آبی رنگ و یک دیفیوزر (پخش کننده) برای روشن کردن پس زمینه استفاده کردم.

فلاش با ژل آبی رنگ که بر پرده کاغذی پس زمینه تابیده می شود.

برای نور اصلی، یک سافت باکس را در سمت چپ سوژه قرار دادم.

برای نور اصلی، از یک سافت باکس در سمت چپ سوژه استفاده کردم.

برای پر کردن سایه سمت راست و افزودن هایلایت، یک سافت باکس هم در سمت راست سوژه قرار دادم.

چینش نهایی عکس:

فلاش با ژل آبی رنگ و دیفیوزر تابیده شده بر پس زمینه – دو سافت باکس در سمت راست و چپ سوژه ، یکی برای برای نور اصلی و یکی برای پر کردن و ایجاد هایلایت – یک تخته سفید رنگ هم به عنوان پایه کار.

این شات را با سه نوری که توضیح دادم ثبت کردم.

شات نهایی را با اسپری کردن کمی آب بر روی ظرف شامپو و بعد ویرایش آن در فتوشاپ به دست آوردم.

شات نهایی

خمیر دندان

در حال حاضر، مشغول یک چینش صحنه جدید برای ثبت شات خمیردندان هستم که هنوز کامل نشده، اما فقط برای مقاصد آزمایشی، می خواستم نتایج اولیه آن را ببینم. تصمیم داشتم که برای این شات، از یک نور قوی در پس زمینه استفاده کنم. برای همین یک منبع نور قوی با یک دیفیوزر پارچه ای بزرگ در پشت سوژه قرار دادم. برای نور اصلی، از یک فلاش در پشت چتر پخش کننده نور استفاده کردم.

منبع نور و دیفیوزر بزرگ در پشت سوژه به عنوان بک لایت (نورپردازی پشت) و فلاش مجهز به چتر پخش کننده به عنوان نور اصلی

شات نهایی

تمرین در عکاسی بسیار مهم است. حتی کوچکترین تمرینات در نورپردازی می تواند در آینده شما تاثیر بزرگی بگذارد.

حالا نوبت شماست. می توانید عکس های تمرینی را که از وسایل خانگی تان ثبت می کنید به ما ارسال کنید و ما را هم در تجربه خود شریک کنید.

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.