تشخیص دیابت با استفاده از اپل واچ

0

Cardiogram کمپانی‌ای است که یک اپلیکیشن با همین نام دارد. این برنامه قادر است اطلاعاتی که سنسور تشخیص ضربان قلب اپل واچ دریافت می‌کند را در جهت آنالیز برخی فاکتور‌های سلامتی بکار ببرد. کاردیوگرام امروز نتایج تحقیق جدیدی را منتشر کرده که در آن اعلام میکند از Apple Watch می‌توان برای تشخیص علائم دیابت استفاده کرد. محققان کاردیوگرام طی همکاری با دانشگاه کالیفرنیا و سان فرانسیسکو پی بردند با استفاده از اطلاعاتی که اپل واچ از ضربان قلب دریافت و جمع‌آوری می‌کند می‌توان با دقت ۸۵ درصد میان افراد مبتلا به دیابت و افراد سالم تمایز قائل شد.

برای این پژوهش، کاردیوگرام از ۲۰۰ میلیون اندازه‌گیری که از ۱۴۰۱۱ شرکت‌کننده جمع‌آوری شده بود استفاده کرد. این اطلاعات با استفاده از سنسورهای اپل واچ و ساعت‌های هوشمند اندرویدی که همه آن‌ها از اپلیکیشن Cardiogram استفاده می‌کردند بدست آمده بود. اطلاعات مورد استفاده شامل ضربان قلب، قدم‌شمار و برخی دیتاهای دیگر بوده است.

“پیش‌دیابت” یا مرحله قبل از دیابت حالتی است که اغلب بدون تشخیص و نا محسوس است. علت آن هم این میباشد که روش‌های سنتی تشخیصی نیازمند دستگاه‌های تشخیص گلوکز می‌باشند. اما با استفاده از اپل واچ و الگوریتم هوش مصنوعی کاردیوگرام می‌توان افراد مستعد دیابت را شناسایی کرده و به آن‌ها برای پیگیری روش‌های تشخیصی دقیق‌تر و جدی‌تر هشدار داد. طبق گفته کاردیوگرام این نخستین تحقیق گسترده است که نشان می‌دهد چگونه یک حسگر ضربان قلب معمولی (همانند آنچه در اپل واچ و ساعت‌های اندرویدی وجود دارد) می‌تواند علائم اولیه دیابت را تشخیص دهد. اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه از ضربان قلب می‌توان به وجود دیابت پی برد. به زبان ساده علت آن این است که لوزالمعده از طریق سیستم عصبی به قلب متصل بوده و هنگامی که شخص به دیابت مبتلا شود این اتصال سبب تغییر در ضربان قلب فرد می‌شود.

پیش از این نیز این تیم تحقیقات فراوانی درباره پتانسیل سنسورهای مچی ضربان قلب در جهت تشخیص مشکلات قلبی و سلامتی انجام داده بود. این تحقیقات نشان داده بود که حسگر ضربان قلب Apple Watch‌ قادر به تشخیص مواردی همچون فشار خون، قطع تنفس در خواب و نیز فیبریلاسیون دهلیزی است.

البته باید توجه داشت هنوز راه زیادی تا اثبات رسمی این موضوع که آیا اپل واچ واقعا قادر به تشخیص مشکلات سلامتی میباشد یا خیر باقی است. با این حال Cardiogram قصد دارد تا ویژگی‌های جدید را در اپلیکیشن خود قرار دهد که هنگام تشخیص مشکلات سلامتی به کاربر هشدار دهد.

از سوی دیگر خود کمپانی اپل نیز با همکاری با دانشگاه استنفورد در حال تحقیق بر روی این موضوع است که آیا میتوان از سنسور ضربان قلب قرار گرفته در اپل واچ برای تشخیص ضربان قلب نامنظم و سایر مشکلات قلبی استفاده کرد یا خیر.

این اپلیکیشن را می‌توانید از لینک‌های برای اپل واچ و نیز ساعت‌های هوشمند اندروید دانلود نمایید:

نسخه اپل واچ

نسخه اندروید

 

 

منبع: آیفونچی

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.