ترفند عکاسی؛ جلوگیری از تشکیل لنز فلیر با سیم و مقوای مشکی

0 59

البته وقتی هوا آفتابی باشد، اگر بخواهید دوربین را برای ثبت عظمت ساختمان‌ها رو به آسمان بگیرید لکه‌های نوری یا لنز فلیر (lens flare) بر عکس شما پدید می‌آید که حتی هود لنز (Lens Hood) نیز نمی‌تواند از تشکیل شدن آن جلوگیری نماید. در ادامه این مطلب ساختن نورگیر را آموزش میدهیم.

عکاسی از بناها یکی از ژانرهای سرگرم کننده است و شما می‌توانید آبستره‌های زیبایی با آنها بسازید. گشت و گذار در شهر به ویژه هنگام مساعد بودن هوا و نور بسیار لذت بخش است.

استفاده از دست نیز برای جلوگیری از تشکیل لنز فلیر در عکس بسیار دشوار است، پس همراه داشتن وسیله‌ای کمکی برای اینکار، آزادی عمل و تمرکز بیشتری برای عکاسی در اختیارتان می‌گذارد.

Ben Birchall – 07872653362

مقداری مفتول پیدا کنید

چند مفتول ضخیم پیدا کنید و با اسپری مشکی آن را رنگ بزنید تا هر گونه انعکاس نوری را کاهش دهید. با یک انبر دم باریک انتهاهای آن را خم کنید تا دایره‌ای برای عبور پیچ ایجاد شود.

گیره

برای اتصال و جدا سازی راحت‌تر نورگیرها از گیره‌‌ی فلزی استفاده می‌کنیم که به عنوان پایه به سه پایه متصل می‌شود. با اسپری مشکی آن را رنگ زده و گیره را به مفتول پیچ کنید.

کلیپس

در انتهای دیگر مفتول کلیپسی را متصل نمایید. از کلیپسی استفاده کنید که سوراخی بر دسته‌اش داشته باشد تا بتوانید آن را با مفتول پیچ کنید. بعد از متصل کردن کلیپس با اسپری مشکی آن را رنگ بزنید.

Ben Birchall – 07872653362

قرار دادن نورگیر

از یک صفحه مقوا یا پلاستیک مشکی استفاده کرده و نورگیرهایی با اندازه‌های مختلف بسازید. حتما انحنایی در نورگیر ایجاد کنید تا در صورت لزوم بتوانید آن را به لنز نزدیک نمایید.

Ben Birchall – 07872653362

ایجاد سایه

دوربین را به سمت آسمان بگیرید و با نورگیر از برخورد مستقیم اشعه‌ی نور به لنز جلوگیری نمایید. برای پایداری بیشتر نورگیر، مفتول را به لنز تکیه دهید. برای دیدن نتیجه‌ی کارتان توسط منظره یاب تغییرات رخ داده را بررسی نمایید.

Ben Birchall – 07872653362

تفاوت را بررسی کنید

اگر به خوبی از برخورد مستقیم نور به لنز جلوگیری شود المان‌های تصویر به شکلی واضح و شفاف ثبت شده و کنتراست خوبی خواهند داشت. با اینکار دیگر نیازی به ویرایش عکس و حذف لکه‌های نوری (lens flare) با Clone Stamp نخواهید داشت!

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.