اندروید آسیب‌پذیرترین سیستم عامل جهان در سال 2019 شناخته شد

1 212

رشد روز افزون محبوبیت و سهم اندروید از بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند اگرچه باعث افزایش تعداد توسعه دهندگان برنامه‌های اندرویدی و به طبع آن رشد استفاده کنندگان از این برنامه‌ها شده، اما همین خاصیت باعث تبدیل اندروید به آسیب‌پذیرترین سیستم عامل جهان در سال 2019 هم گردیده است.

محققان TheBestVPN با بررسی تمام سیستم‌عامل‌های موجود در بازار دریافته‌اند که اندروید آسیب‌پذیرترین سیستم عامل جهان در سال 2019 است. سال گذشته 414 حفره امنیتی در این سیستم عامل کشف و رفع گردیده است.

البته محققان TheBestVPN بر این باورند که گوگل در ایمن سازی اندروید روند موفقیت آمیزی را در پیش گرفته است چراکه به عنوان مثال تعداد حفره‌های امنیتی کشف شده این سیستم عامل در سال 2017 دست کم 843 بوده است. بدین ترتیب هر دو سال شاهد نصف شدن آمار حفره‌های امنیتی کشف شده از سیستم عامل اندروید هستیم.

محققین قبول دارند که ریشه اصلی این حفره‌های امنیتی مربوط به هسته اصلی اندروید است، اما دسترسی‎های داده شده به برنامه‌های جانبی و از سویی نقص‎های امنیتی سخت افزاری نیز در تبدیل اندروید به آسیب‌پذیرترین سیستم عامل جهان در سال 2019 نقش به سزایی داشته‌اند. به عنوان مثال چندی پیش شاهد کشف یک باگ امنیتی در تراشه‎های مدیاتک بودیم که در میلیون‌ها دستگاه‌های اندرویدی به کار رفته است.

در سوی دیگر گوگل همواره خود را به ارتقا امنیت ربات سبز رنگ ملزم دانسته و همراه سعی می‌کند با انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی به‌طور منظم این دغدغه را کاهش دهد.

البته در نظر داشته باشید که برخی از مشکلات امنیتی اندروید مربوط به ماهیت متن‌باز بودن آن است. نکته قابل توجه آنکه در جدول فوق نامی از سیستم عامل iOS به میان نیامده است!

درنهایت بد نیست که بدانید گوگل اخیراً 71 عیب امنیتی سیستم عامل اندروید، ازجمله نقص مربوط به تراشه‌های کوالکام را در به‌روزرسانی ماه مارس 2020 اصلاح کرده است.

در انتهای گزارش که می‌توان نسخه کامل آن را از طریق این لینک مطالعه کرد، به برخی از ایرادات امنیتی مربوط سیستم احراز هویت از طریق سنسور اثر انگشت و درگاه یو اس بی دستگاه‌های اندرویدی اشاره شده است.

منبع: Farnet

1 نظر
  1. مهران می‌گوید

    دروغ ینی ای اواس هیچ مشکلی نداره ؟؟

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.