آموزش عکاسی از پاشیدن مایعات با یک ترفند ساده

0 904

در این مطلب دینا بلنکو، عکاس خلاق اجسام بی جان، اسرار پشت سه مورد از محبوب ترین تصاویر اخیر خود را با شما عزیزان به اشتراک می گذارد. ببینید او چگونه عکس های خلاقانه اش از پاشیدن مایعات را گرفته و این موج های زیبا را به وجود آورده، سپس خودتان در خانه آن را امتحان کنید! برای مطالعه این آموزش، به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

دینا بلنکو یک عکاس اجسام بی جان خلاق اهل روسیه و یکی از عکاسان فوق العاده موفق فروشگاه ۵۰۰px است. عکس های هنری او داستان های جادویی پشت اشیاء روزمره بی جان را به تصویر می کشند.

امواج نقاشی اثر دینا بلنکو در ۵۰۰px

من می دانم که راه مناسب برای عکاسی از پاشیدن مایعات (splash photography)، استفاده از دستگاه های فانتزی خاص است که به شما اجازه می دهند تا شکل مایعات پاشیده شده خود را به دقت کنترل کنید. با این حال، این دستگاه ها نه تنها گران قیمت هستند، بلکه پیدا کردن آنها بسیار سخت است (من تنها موفق به پیدا کردن مدل های مناسب برای عکاسی ماکرو شده ام).

به همین دلیل است که اکثر عکاسان اجسام بی جان این کار را با تجهیزاتی که در حال حاضر می توانند از آنها استفاده کنند، انجام می دهند. یکی از ترفندهای من در اینجا ارائه شده است.

این روش ایجاد عکس های پاشیدن مایعات کنترل مطلق شکل آنها را به شما نخواهد داد، اما شما قادر خواهید بود تا مایعات پاشیده شده نسبتا مشابی را ثبت کنید (حتی چند مورد به طور همزمان) و عکس های پاشیدن مایعات را در صحنه هایی ایجاد کنید که روش های معمول مانند انداختن یک حبه قند داخل یک فنجان قهوه به سادگی جواب نخواهد داد. به علاوه، امتحان این روش بسیار مفرح است!

۱- لوازم مورد نیاز

شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

۱- یک پلتفرم (پایه) کوچک بر روی چهار چرخ (من مال خودم را از یک قطعه تخته سه لای نازک و دو جفت از چرخ های LEGO ساختم؛ شما می توانید با استفاده از چرخ های مبلمان یا حتی یک اسکیت، پلتفرم بزرگتری بسازید).

۲- یک ترمز (مال من یک بلوک چوبی چسبانده شده به یک میز پس زمینه است و برای توقف حرکت پلتفرم مورد استفاده قرار می گیرد).

۳- یک ظرف با مایع (فنجان قهوه، یک شیشه با آب رنگی) و اقلام دیگری از اجسام بی جان شما.

۴- نوار دو طرفه (برای محافظت از هر چیزی که نباید حرکت کند).

علاوه بر این، مانند هر نوع عکاسی از پاشیدن مایعات، شما به یک سه پایه و یک فلاش اکسترنال نیاز خواهید داشت.

۲- آماده سازی

طرح این است: ترکیب بندی را بر روی یک پلتفرم در حال حرکت تنظیم کرده و جایی که باید از آن عکس گرفته شود را با ترمز خارجی علامت گذاری کنید. سپس پلتفرم را کمی به عقب کشیده و آن را هل دهید.

پلتفرم می غلتد و سپس وقتی به ترمز برخورد می کند ناگهان متوقف می شود، اما مایع، که توسط اینرسی به پیش رانده شده است، همچنان به حرکت ادامه می دهد و به طور کمانی و زیبا به بیرون پاشیده می شود.

برای عکاسی و ثبت مایع بیرون پاشیده شده در حال حرکت، فلاش را بر روی قدرت کم تنظیم کنید (۱۶/۱ یا کمتر). این کار یک پالس بسیار کوتاه فراهم می کند که حرکت مایع را فریز یا ثابت خواهد کرد. همچنین، دوربین خود را بر روی یک حالت عکاسی متوالی (continuous high) تنظیم کنید تا چند عکس را در یک ردیف بگیرید.

۳- عکس آزمایشی

من به شدت توصیه می کنم که چند عکس آزمایشی بگیرید: در این صورت می فهمید که چقدر محکم باید پلتفرم را هل دهید، و کدام موارد بیش از حد سبک هستند که نیازی به محکم چسباندن آنها نیست (من برای احتیاط همه چیز را خوب چسباندم).

۴- عکاسی

اکنون، با فنجان ها و شیشه های مورد نظر خود یک ترکیب بندی ایجاد کنید، بررسی کنید که همه چیز ثابت باشد، مطمئن شوید که مایع بر روی تجهیزات الکترونیکی نمی ریزد و لذت ببرید!۵

مرحله ویرایش

در نهایت، بهترین تصویر را انتخاب کرده و آن را کمی جلا دهید: رنگ ها و کنتراست را تنظیم کرده، قطرات غیر ضروری را حذف کنید، و کار تمام است! تصاویر نهایی را در زیر می بینید:

اقیانوس نقاشی اثر دینا بلنکو در ۵۰۰px
اندازه گیری ها اثر دینا بلنکو در ۵۰۰px

این تکنیک بی عیب و نقص نیست، اما برای همه در دسترس، ارزان، و نسبتا قابل کنترل است. این روش ثبت مایعات پاشیده شده مشابه را در مقایسه با نتایجی که با ریختن مایع به صورت دستی می توانید به دست آورید، بسیار آسان تر می کند.

همچنین، مفید بودن آن در صحنه هایی با شیشه های شفاف (که در آن شیء پرتاب شده در یک لیوان به وضوح قابل مشاهده خواهد بود) ثابت می شود. و من امیدوارم که از امتحان کردن آن لذت ببرید.

الهام بگیرید و موفق باشید!

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.