آموزش ساخت استودیو عکاسی رومیزی

0 717

شما می‌توانید عکاسی رومیزی (tabletop photography) را با یک صفحه کاغذ، یک تیکه مقوا و نور پنجره شروع کنید. ولی ممکن است بخواهید کنترل بیشتری بر روی استودیو شخصی کوچکتان داشته باشید. در این مطلب می‌خواهیم در این زمینه نکاتی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

این اختراع عجیبی که می‌بینید استودیوی رومیزی من است که برای عکاسی از اشیای کوچک از آن استفاده می کنم.

عکاسی از اشیای کوچک در منزل می‌تواند بسیار سرگرم کننده و در عین حال چالش بر انگیز و زمانبر باشد. این نوع عکاسی برای زمان‌هایی که وضعیت هوا برای بیرون رفتن مساعد نیست و شما میل به عکاسی دارید بسیار مناسب است. از طرف دیگر با انجام این نوع عکاسی شما درس‌های بسیاری را در مورد نحوه‌ صحیح استفاده از نور می‌آموزید.

شاید بخواهید از کلکسیون اشیای مینیاتوریتان عکاسی کنید یا اینکه از سنگهایی که در سفر قبلیتان به مناطق ساحلی پیدا کرده‌اید عکس بگیرید. به هر صورتی که باشد، بهترین و کاربردی‌ترین روش، ساختن یک استودیو رومیزی کوچک در منزلتان است. شما می‌توانید از یک میز به عنوان اساس محل کار جدیدتان استفاده نمایید.

اگر میزی اضافه دارید که می‌توانید آن را به عکاسی اختصاص دهید، اینکار برایتان راحت‌تر خواهد بود. همچنین داشتن میزی برای نگهداری تجهیزات و لوازم عکاسی در نزدیکی خود نیز کمک شایانی به انجام سریعتر کارها می‌کند. حتما نورپردازی را در نظر داشته باشید. اگر تجربه‌ی چندانی در زمینه‌ی استفاده از فلاش ندارید، بهتر است میز را در نزدیکی پنجره‌ای نورگیر قرار دهید.

به این صورت کاملا بر نور کنترل خواهید داشت. حتی قرار دادن نور در زیر سوژه (مثلا در عکس گوجه فرنگی) نورپردازی جالبی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

تضمین می‌کنم عکاسی از اشیای کوچک در چنین فضایی خیلی آسان است. از این گذشته بسیاری از عکس‌هایی که در سطح اینترنت برای فروش لوازم دیده می‌‌شود، جالب توجه نیستند و شما را ترقیب به خریداری آن محصول نمی‌کنند.

عذری که اکثر آنها دارند این است که تنها از یک دوربین کامپکت استفاده می‌کنند. ولی این موضوع اهمیتی ندارد. امروزه شما با هر دوربینی می‌توانید عکس‌های خارق العاده‌ای ثبت کنید، اگرکه بدانید چطور از دوربینتان استفاده کنید و در مورد آماده سازی استودیو رو میزیتان دقت کنید.

با یک صفحه کاغذ شروع کنید

برای شروع عکاسی رو میزی کاغذ سفیدی را بر روی میز در نزدیکی پنجره پهن کنید.

امروزه دوربین‌های کامپکت نه تنها از صفحه نمایشگر LCD خوبی برای کادربندی صحنه برخوردارند، بلکه با قابلیت‌های کلوزآپ آن می‌توانید عکس‌های ماکرو بسیار خوبی را ثبت نمایید. در صورتی که انجام اینکار با دوربین‌های DSLR بدون وجود لنز ماکرو ممکن نیست و این لنزها معمولا قیمتی چندین برابر یک دوربین کامپکت دارند.

اگر دوربین کامپکت شما از قابلیت تنظیم نوردهی در حالت تمام دستی (manual) برخوردار است، می‌توانید عکاسی روی میزی را در سطحی حرفه‌ای انجام دهید. فقط توجه کنید که در هنگام استفاده از دوربین کامپکت فلاشش را خاموش کنید تا عکس‌های بهتری داشته باشید.

برای اینکار تنها به یک صفحه مقوا (که می‌تواند به رنگ مشکی، سفید یا هر رنگی که می‌پسندید باشد) به عنوان پایه‌ی استودیو، نور پنجره (که ترجیحا از پرده‌ای سفید بگذرد یا چیزی که از شدتش بکاهد) نیاز دارید. رفلکتورهایی همچون فوم و یا حتی ورق آلمینیوم یا دیگر سطوح منعکس کننده‌ی نور شما را قادر به کنترل نور در سمت تیره‌ی شی می‌سازند.

من عکس‌های بسیاری به این شکل گرفته‌ام و این شروع خوبی برای امتجان کردن عکاسی رومیزی (tabletop) می‌باشد. اگر می‌خواهید در این نوع عکاسی پیشرفت کنید باید کمی خلاقیت بیشتری خرج دهید و محیط پیشرفته‌تری برای عکاسی بسازید، مانند یک استودیوی کوچک در جعبه.

استودیویی در جعبه مقوایی

برای عکاسی رومیزی شما می‌توانید از جعبه‌‌ای مقوایی استفاده نمایید تا چادر نور (light tent) دست ساز خودتان را داشته باشید.

جعبه‌ای مقوایی برداشته و سوراخی در بالا و طرفین آن ایجاد نمایید تا نور بتواند وارد چادر نور دست سازتان شود. شما می‌توانید از مواد نیمه شفاف سفید برای پنجره‌ها استفاده نمایید (کاغذ الگو و ملافه در هر جایی پیدا می‌شوند، ولی شما می‌توانید از پارچه‌های دیگری نیز استفاده کنید). برچسب یا چسب برای ثابت کردن دیفیوزر (پخش کننده نور) در سر جایش مورد نیاز است.

باید مقوای سفیدی داخل جعبه قرار دهید (می‌توانید همه چیز را ساده نگه دارید ولی همچنین می‌توانید رنگ‌های دیگری را نیز امتحان کنید) و این پایه‌ی استودیوی شما را تشکیل می‌دهد. آن را به صورتی قرار دهید که سطح شیب داری ایجاد کند تا پس زمینه و پشت را با هم ترکیب کرده و ظاهر تمیزی در عکس‌هایتان داشته باشید.

همانطور که قبلا اشاره کردم، در اینجا استفاده از فلاش دوربین اصلا ایده‌ی خوبی نیست، پس باید به دنبال روشهای دیگری برای تامین نور باشید. به زودی در خواهید یافت که حتی نور خورشید هم نتیجه‌ی بسیار خوبی برای عکس‌هایتان به همراه می‌آورد و می‌تواند به عنوان منبع نوری لطیف برای سوژه‌هایتان در چادر نورتان مورد استفاده قرار بگیرد. سطوح سفید درون چادر نور دست سازتان نور را در اطراف منعکس می‌کنند و محیط بسیار خوبی را برای عکاسی فراهم می‌آورند.

با چند چراغ رومیزی، حتی در صورت عدم وجود نور خورشید می‌توانید چادر نور را روشن کنید. توجه داشته باشید که لامپ‌ها موجب گرما می شوند و بهتر است از لامپ‌های کم مصرف امروزی استفاده کنید تا بتوانید ساعات بیشتری را به عکاسی بپردازید. دو لامپ رو میزی را در طرفین چادر نور قرار دهید تا نور کافی برای عکاسی را برایتان فراهم آورند.

آموزش ساخت رفلکتور

برای شروع کار لزومی به خریداری سیستم‌های نورپردازی پیشرفته و چترها یا سافت باکس‌های گران قیمت وجود ندارد.

از همان تکه مقوایی که از دیواره‌ی جعبه جدا کرده بودید استفاده کنید و یک سمت را با فویل آلمینیومی یا سطوح منعکس کننده‌ی دیگر و سمت دیگر آن را با کاغذی سفید بپوشانید، به این صورت رفلکوری اضافی دارید که با آن می‌توانید انعکاس نور داخل جعبه را کنترل نمایید.

همچنین دو سطح مشکی هم برای حذف انعکاس‌های نور بسازید. از آنجایی که سه تکه از جعبه بریده‌اید، اگر از هر دو طرف آنها استفاده کنید، دو صفحه سفید، دو صفحه مشکی و دو صفحه نقره‌ای خواهید داشت که می توانید از آن ها در موقعیت های مختلف استفاده نمایید.

اگر دوربین شما از فلاش‌های اکسترنال پشتیبانی می‌کند، می توانید وارد مرحله‌ی بعدی کار شوید. با توجه‌ به دوربینتان برای می‌توانید از کابل، تریگر فلاش ها با IR یا یک سیستم رادیویی استفاده نمایید.

کابلها عملکرد بسیار خوبی دارند ولی حتما اندازه‌ای را خریداری کنید که به کارتان بیایند. ریموتهای اینفرارد نیز عملکرد خوبی دارند (البته تا وقتی که نخواهید از master unit برای slave کردن فلاش ها استفاده کنید). امروزه تریگر های رادیویی (radio triggers) فلاش از محبویت بیشتری برخوردار هستند و کار با آنها مطمئنتر و راحتتر است.

بعد از کار با انواع سیستم‌های مختلف برای عکاسی رومیزی، که برخی از آن ها را در خانه ساخته بودم، در نهایت من یک نمونه تجاری آن را خریداری کردم. اکثر چادرهای نور موجود در بازار خیلی کوچک و محدود هستند، ولی Modahaus Tabletop Studio به یکی از سیستم‌های محبوب من تبدیل شده است.

استودیوهای رو میزی تجاری

این استودیوی رو میزی در اندازه‌های مختلفی به فروش می‌رسد و انعطاف پذیری بالایی دارد و به شما اجازه می‌دهد که تونل نور را حذف کرده و یا در صورت نیاز مخروط نوری به آن اضافه کنید که به این صورت آزادی عمل بیشتر در انتخاب سوژه های عکاسی خواهید داشت.

من در زمان همکاریم با Don Giannatti با این سیستم آشنا شدم. وقتی برای اولین بار وب سایت Modahaus را بازدید کردم این استودیو رو میزی ساده‌ای که همیشه به دنبالش بودم را پیدا کردم. البته این وسیله برای عکاسی از هر چیزی کاربرد ندارد، ولی برای عکاسی با دوربین‌های کوچک و آیفون عالیست.

Steady Stand، یکی دیگر از محصولات Modahaus که در عکس فوق مشاهده می کنید، هم به عنوان یک چادر نور عمل می‌کند و هم می‌تواند پایه‌ای در عکاسی از اسناد و یا جواهرآلات عمل کند.

همچنین Steady Stand در اندازه‌های مختلفی قابل خریداری است و برای iPhone 3GS، iPhone 4 و iPhone 4S، گوشی‌های اندروید و دیگر دوربین‌های کامپکت طراحی شده است. Standy Stand همانطور که Modahaus اظهار می‌دارد «این وسیله پلتفرمی برای عکاسی از محصولات و اسناد بوده و نتیجه‌ اس دقیق، واضح و روشن را برایتان به ارمغان می‌آورد».

در زمان انتشار این مطلب لنزک، محصولات Modahaus را در ایران پیدا نکردیم. اما شما همچنان می توانید با آموزشی که در این مطلب ارائه شده، استودیو رومیزی خودتان را بسازید و از طراحی محصولات این شرکت نیز الهام بگیرید.

آیفونگرافی (عکاسی با گوشی آیفون) و فراتر از آن

عکاسی با Steady Stand از یک ساعت و گوشواره.

دیواره‌ی نیمه شفاف این وسیله نور ورودی را منتشر و نرمتر کرده و سایه‌های تیره را حذف می‌کند و همچنین انعکاس نوری تمیز و یک دست در سوژه‌های براق همچون جواهرآلات به ارمغان می‌آورد. این وسیله عملکرد بسیار خوبی برای عکاسی از محصولات کوچک، اسناد و آیفونگرافی دارد.

همانطور که در عکس ساعت مچی می‌بینید (من کلکسیونی از ساعت‌های مختلف دارم و با Steady Stand عکس آنها را ثبت می‌کنم)، این نوع عکاسی بسیار عالی است. همچنین از این وسیله می‌توانید برای عکاسی از گردنبند‌ها، گوشوارهه‌ها و یا دیگر جواهرات کوچک استفاده نمایید. می‌توانید آنها را از سوراخ بالای آن آویزان کنید و به عکاسی بپردازید.

این وسیله پس زمینه‌های مخلتفی دارد و از آنجایی که نیمه شفاف هستند می‌توانید از پشت به آنها نور بتابانید تا جلوه‌های ویژه‌ای در عکسهایتان تولید شود.

اگر به دنبال یک استودیوی رو میزی راحت و کارآمد هستید، حتما به محصولات Modahaus از جمله استودیوهای رو میزی پرتابل و Steady Stands نگاهی بیندازید. من به شخصه این استودیوهای رو میزی را دوست دارم چون قابل انعطاف بوده و پس زمینه‌های مختلفی دارند و همچنین در بسته‌ بندی مسطحی عرضه می‌شوند که سبک بوده و به راحتی می‌توانید آنها را حمل کنید. تمامی این محصولات از پلیمری پیشرفته طراحی شده و به راحتی قابل تمیز کردن می‌باشند، لک نمی‌افتند و از هر نظر عملکرد بهتری به نسبت مکعب یا چادر نور دارند.

نورپردازی از زیر

با قرار گرفتن فلاش در پشت پس زمینه، قابلیت‌های نورپردازی استودیو عکاسی رومیزی بهبود می‌یابد.

یکی از کارهای مورد علاقه‌ی من در عکاسی رومیزی، نورپردازی سوژه‌ها از زیر می‌باشد. من صفحه‌ای نیمه شفاف را بر چند جعبه قرار می‌دهم تا بتوانم فلاش مجهز به دفیوزر ( من از Rogue Flash Bender استفاده می‌کنم) را در زیرش قرار دهم و سپس فلاش یا فلاشهای دیگری و در نهایت رفلکتور ها را به آن اضافه می‌کنم تا به حس مورد نظرم در عکس دست پیدا کنم. من همچنین می‌توانم فلاشی را در پشت پس زمینه قرار بدم تا جلوه‌های ویژه‌ای برای کار ایجاد کند.

ترکیب کردن پس زمینه‌های مختلف حالت‌های جدیدی را برایتان به ارمغان می‌آورد که می‌توانید آن را برای عکاسی از اشیا به کار گیرید.

در پایان به یاد داشته باشید که همیشه در این نوع عکاسی‌ها از سه پایه استفاده نمایید و سعی کنید به جای فشردن دکمه شاتر روی دوربین با دست از تایمر، ریموت شاتر کابلی و یا تریگر رادیویی (radio trigger) استفاده کنید. همچنین همیشه تراز سفیدی عکس‌هایتان را بررسی نمایید. در پایان امیدوارم از عکاسی لذت فراوانی ببرید، حتی اگر اولین استودیوی رو میزی شما تنها یک مقوای سفید و چند رفلکتور کاغذی باشد.

منبع: Lenzak

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.